Czym i jak ciąć wysokie drzewa?

22.10.2023

Cięcie wysokich drzew to pozornie skomplikowane zadanie, które jednak wymaga odpowiedniego przygotowania, umiejętności i narzędzi. Jest też nie raz konieczne zarówno ze względów estetycznych, jak i bezpieczeństwa. Pielęgnacja wysokich drzew wielu osobom sprawia spore problemy, ale z odpowiednimi narzędziami i wiedzą możesz samodzielnie podejść do tego zadania.

Wiedza i umiejętności przycinania wysokich drzew przydadzą się szczególnie podczas wykonywania wiosennych i jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych. Przycinanie drzew nie jest też tak trudne i niebezpieczne, jak ścinanie wysokiego drzewa. Jak wykonać łatwe przycinanie wysokich drzew? Jakich narzędzi użyć i jakie techniki zastosować? Zobacz!

 

jak ciąć wysokie drzewa?

 


W tym artykule:

1. Narzędzia i wyposażenie, czyli łatwe przycinanie wysokich drzew

2. Jak ciąć wysokie drzewa?

3. Dlaczego należy ciąć drzewa?

4. Jak wykonać cięcie drzewa? Podsumowanie



 

Narzędzia i wyposażenie, czyli łatwe przycinanie wysokich drzew

Przed przystąpieniem do cięcia wysokich drzew, należy odpowiednio przygotować się i zdobyć narzędzia oraz wyposażenie. Im wyższe drzewo, tym trudniej będzie Ci się dostać do najwyższych gałęzi.

Zdecydowanie piła łańcuchowa to główne narzędzie ogrodnicze do cięcia drzew. W przypadku wysokich drzew warto rozważyć użycie teleskopowej piły łańcuchowej, która pozwoli na dostęp do wysoko położonych gałęzi. Dodatkowo możesz użyć mniejszych narzędzi do przycinania wysokich drzew: dobrze sprawdzą się sekatory ogrodowe, nożyce do wysokich drzew, siekiery oraz piły ręczne do gałęzi, a zwłaszcza tzw. piły lisi ogon. Do formowania niektórych drzew przydatne też będą nożyce do żywopłotu.

Nie tylko narzędzia będą przydatne, ale również dodatkowe wyposażenie. Przycinanie drzew to praca, którą nie raz trzeba wykonywać na pewnej wysokości, przyda się zatem drabina.

Jeśli cięcia muszą być wykonane na naprawdę dużej wysokości, możliwe, że konieczne będzie zamówienie odpowiedniego dźwigu z koszem. W tym przypadku warto sprawdzić, czy taniej i lepiej nie wyjdzie zatrudnienie odpowiedniej firmy, która dysponuje sprzętem i umiejętnościami, by szybko, dokładnie i sprawnie wykonać pracę na dużej wysokości.

 

cięcie drzew

 

Jak ciąć wysokie drzewa?

Cięcie wysokich drzew jest zadaniem wymagającym wiedzy i doświadczenia. Nie wszystkiego da się nauczyć od razu, ale podstawowa wiedza na temat pielęgnacji wysokich drzew na działce na pewno się przyda.

Zabiegi przycinania drzew wykonuje się zwykle dwa razy do roku. Cięcie wiosenne drzew ma pobudzać do wzrostu, a celem jesiennego przycinania drzew jest przygotowanie roślin do odpowiedniego formowania się w kolejnym sezonie. Zabiegi przycinania drzew można też oczywiście wykonywać w innych terminach, jeśli konieczne jest np. usunięcie starych, uschniętych lub chorych gałęzi. Lepiej jednak nigdy nie przycinać drzew w okresie suszy i mrozów.

Zanim rozpoczniesz cięcie, warto zorientować się w sytuacji. Na początek dokładnie oceń drzewo. Chore, uschnięte lub uszkodzone gałęzie należy wyciąć tak, by dodatkowo nie osłabiały drzewa. W celu formowania estetycznego roślin zadbaj o ocenę tego, jakie gałęzie należy wyciąć, by uzyskać pożądany wygląd. Jeśli cięcie ma być wykonane ze względów bezpieczeństwa, oceń, które gałęzie zahaczają np. o linie elektryczne lub budynek, a zatem które nadają się do wycięcia.

Czas zatem na cięcie. Przygotuj odpowiednie narzędzia i dodatkowe wyposażenie. Przycinaj drzewo ostrożnie, zawsze mając na uwadze bezpieczeństwo własne i innych osób. Usuwaj najpierw martwe i chorych gałęzie, a formowaniem drzewa w sposób estetyczny zajmij się na koniec.

Cięcie bardzo wysokich drzew, zwłaszcza tych, które rosną w trudno dostępnych miejscach, powinno być powierzone profesjonalistom. Wyspecjalizowane firmy arborystyczne posiadają nie tylko odpowiednie narzędzia, ale także wiedzę i doświadczenie w pracy z drzewami. Będzie to zatem o wiele bezpieczniejsze dla Ciebie.

Po zakończeniu cięcia drzewa usuń wszystkie gałęzie i liście oraz właściwie je utylizuj. Jeśli masz działkę, możesz stworzyć odpowiedni kompostownik dla liści, a gałęzie pociąć i wysuszyć na opał.

Po przycięciu drzewa warto zadbać o regularną pielęgnację rośliny, aby zapobiec kolejnym problemom, związanych z rozrostem gałęzi czy chorobami.

 

jak ciąć drzewa?

 

Dlaczego należy ciąć drzewa?

Istnieje wiele powodów, dla których konieczne może być cięcie wysokich drzew. Wysokie drzewa mogą stanowić zagrożenie, zwłaszcza w przypadku silnych wiatrów, burz lub uszkodzeń strukturalnych. Cięcie drzewa, które jest stare, słabe lub uszkodzone, może usunąć to zagrożenie. Drzewa wymagają też regularnej pielęgnacji, w tym usuwania chorych, uszkodzonych lub martwych gałęzi. Cięcie może pomóc w utrzymaniu zdrowia drzewa.

Ważna jest też estetyka. Wysokie drzewa wokół domu lub na terenie ogrodu mogą wymagać przycinania, aby zachować atrakcyjny wygląd. Cięcie drzew może być także konieczne, aby odblokować widoki lub poprawić dostęp do światła słonecznego.

 

jak ciąć drzewa?

 

Jak wykonać cięcie drzewa? Podsumowanie

Cięcie wysokich drzew to złożone zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania, umiejętności i narzędzi. Bezpieczeństwo powinno zawsze być priorytetem, dlatego w przypadku dużych i trudno dostępnych drzew lepiej skorzystać z usług profesjonalnych arborystów. Niżej położone gałęzie lub niższe drzewa mogą być cięte samodzielnie.

 


 

Zainspiruj się!

 

Praktyczne pomysły na aranżację małego ogrodu

Letnie cięcie krzewów – poradnik co, jak i kiedy przycinać latem

Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie

Powrót