Czyszczenie parowe kanapy - kiedy warto je wykonać? Podpowiadamy

12.05.2021

Wersalki z funkcją spania
 

Kanapa jest jednym z najczęściej użytkowanych mebli w domu, dlatego wymaga starannej pielęgnacji. O ile bezpośrednio po kupieniu meble tapicerowane pachną świeżością i wyglądają elegancko, z  czasem matowieją, tracą swój pierwotny kolor i zaczynają być szorstkie w dotyku. Nawet regularnie czyszczone przy pomocy odkurzacza kanapy gromadzą zabrudzenia, które wnikając w głąb materiału, stanowią siedlisko dla bakterii oraz roztoczy. Do niewidocznych gołym okiem zabrudzeń dochodzą nieestetyczne plamy powstałe na przykład po wylaniu kawy lub wina. I choć niektóre tapicerki są fabrycznie impregnowane i teoretycznie odporne na plamienie, na skutek suchego powietrza, wahań temperatury i promieniowania słonecznego ich warstwa ochronna stopniowo zanika i tym samym przestaje spełniać swoją wolę.
Co zrobić, żeby utrzymać kanapę w czystości i uniknąć prania ręcznego, które może doprowadzić do powstania zacieków lub nawet odbarwienia tapicerki? Sprawdzonym rozwiązaniem jest czyszczenie parowe. Na czym ono polega i kiedy się sprawdzi? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Tapicerowana kanapa Vegas Kronos
W tym artykule:

1. Na czym polega czyszczenie parą?

2. Zalety tego sposobu czyszczenia.

3. Czy warto mieć myjkę do prania parowego?

4. Co można czyścić parą?



Na czym polega czyszczenie parą?


Parownica (inaczej myjka parowa) to urządzenie wyposażone w dyszę, z której pod dużym ciśnieniem wydobywa się nagrzana do 100 stopni Celsjusza para wodna sprężana przy pomocy grzałki lub bojlera. Parownicę uruchamia się poprzez naciśnięcie spustu na pistolecie. Myjki parowe najczęściej przypominają odkurzacz, jednak mogą być także kompaktowe i przeznaczone do użytku ręcznego.
Skuteczność parownic polega na tym, że szybciej niż czyszczoną powierzchnię nagrzewają przyczepione do niej zabrudzenia, których cząsteczki odłączają się od tapicerki, nawet jeśli plamy są zlokalizowane głęboko lub w trudno dostępnych zakamarkach.
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych modeli parownic różniących się od siebie wydajnością oraz parametrami roboczymi, takimi jak szybkość wyrzuty pary (podawana w gramach na minutę), oraz pojemność zbiornika na wodę. Niektóre myjki parowe mają także możliwość regulowania strumienia pary lub zestaw szczotek czyszczących dołączony do zestawu.

Salon, Kanapa, Sofa, Krzesło, Tabela


Zalety czyszczenia parą mebli tapicerowanych

Nie bez powodu czyszczenie kanap parą cieszy się coraz większą popularnością.
Przede wszystkim parownice bardzo skutecznie usuwają różnego rodzaju plamy, nie niszcząc przy tym tapicerki kanapy, sofy czy wersalki. Para wodna wnika głęboko w materiał, rozmiękczając i rozbijając wszelkie przylegające do włókien zabrudzenia, dzięki czemu można z łatwością się ich pozbyć. Parownice poradzą sobie zarówno ze świeżymi zaplamieniami, jak i tymi, które powstały wiele miesięcy wcześniej.
Myjki parowe nie tylko czyszczą, ale również dezynfekują kanapy, ponieważ w wysokiej temperaturze giną szkodliwe drobnoustroje, takie jak bakterie, roztocza czy grzyby, które – choć niewidoczne – rozwijają się w każdym mieszkaniu, zwłaszcza jeśli jest przegrzewane i rzadko wietrzone.
Czyszczenie parowe tapicerki meblowej zaleca się w szczególności alergikom. Poza tym, że niszczy alergeny, odbywa się bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych, więc nie powoduje nasilenia uczulenia oraz podrażnień skóry. Z tego względu z myjek parowych można korzystać, nawet jeśli w domu znajdują się małe dzieci.

SPECJALISTA RADZI!

Przy pomocy parownicy neutralizuje się też nieprzyjemne zapachy tapicerek – woń smażonego jedzenia, potu, spalin, a nawet wyjątkowo drażniącego podczas wdychania dymu papierosowego.
Myjki parowe mają na tyle prostą konstrukcję, że bardzo rzadko się psują. Co więcej, są w pełni ekologiczne i tanie w eksploatacji, ponieważ przed ich użyciem wystarczy napełnić zbiornik wodą z kranu.



Czyszczenie parowe jest całkowicie bezpieczne, oczywiście pod warunkiem, że stosujesz się do zaleceń producenta. Urządzenia na parę wodną posiadają specjalne zawory termiczne i ciśnieniowe, które uniemożliwiają ich przegrzanie się, a także otworzenie się lub rozszczelnienie się bojlera sprężającego parę. Jeśli natomiast zdarzy Ci się niechcący upuścić myjkę, sprężynowy spust pistoletu spowoduje, że urządzenie po prostu przestanie działać.


Sofa, Chess, Interior, Furniture, Room
 

Czy warto mieć własną myjkę do prania parowego?

Czyszczeniem mebli tapicerowanych najczęściej zajmują się profesjonalne ekipy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wypożyczył myjkę parową i wykonał odświeżanie kanapy samodzielnie. Jeśli masz więcej mebli z obiciami (łóżka tapicerowane, tapczany, fotele, pufy), możesz też zdecydować się na zakup takiego urządzenia i korzystać z niego regularnie.
Do użytku domowego doskonale nadają się niewielkie i stosunkowo lekkie parownice ręczne. Mają one nie tylko kompaktowe wymiary, ale także ergonomiczny kształt, co sprawia, że pranie parą jest łatwe, szybkie i wygodne. Choć częściej trzeba dolewać do nich wodę, są bezkonkurencyjne w czyszczeniu drobnych elementów oraz szczelin między tapicerowanymi częściami mebli.
Przy pomocy pary pod ciśnieniem usuniesz brud ze wszystkich tapicerek, bez względu na rodzaj użytej tkaniny (bawełna, welur, aksamit czy skóra). Na wszelki wypadek warto jednak zawsze wykonać test, polegający ma wyczyszczeniu parą niewielkiej, mniej widocznej powierzchni. Jeśli po jej wyschnięciu zaobserwujesz pożądany efekt, możesz bez obaw usunąć zabrudzenia z całego mebla.
Jeśli posiadasz własną parownicę, używaj jej nie tylko do czyszczenia, ale również okresowej konserwacji tapicerki, dbając w ten sposób o jej atrakcyjny wygląd i przedłużając żywotność kanapy.
Ceny parownic wahają się w granicach od 100 złotych (myjki parowe ręczne) do nawet kilkunastu tysięcy złotych (profesjonalne parownice przemysłowe) i zależą przede wszystkim od ich wielkości, przeznaczenia, rodzaju i parametrów użytkowych.


Living-Room, Sofa, Couch, Furniture
 

Co poza kanapą można czyścić przy użyciu parownicy?


Czyszczenie parą to nie tylko świetny sposób na odnowienie tapicerki. Równie dobrze parownica sprawdzi się przy usuwaniu zabrudzeń i woni stęchlizny z innych tekstyliów, takich jak obrusy, dywany, ręczniki oraz ubrania (na przykład niedokładnie wysuszone lub wyjęte po sezonie z piwnicy).
Innym praktycznym, choć nieoczywistym zastosowaniem parownic jest odświeżanie powietrza, usuwanie przy ich pomocy tapet bądź naklejek, mycie okien i innych powierzchni przeszklonych oraz czyszczenie roślin domowych (z zachowaniem odległości od dyszy nie mniejszej niż 30 centymetrów).
Co więcej, używając myjki parowej bez problemu pozbędziesz się zanieczyszczeń z powierzchni i elementów wyposażenia łazienki oraz kuchni. Mogą to być zarówno płytki ceramiczne, fugi, panele podłogowe laminowane oraz winylowe, jak i urządzenia ze stali nierdzewnej, płyty grzewcze i piekarniki, armatura, kabiny prysznicowe oraz kaloryfery.

Living, Room, Couch, Pillow, Sofa

 

Powrót