Deska barlinecka na ogrzewanie podłogowe

18.12.2021

Wybór odpowiedniego ogrzewania jest jednym z najważniejszych etapów urządzania domu. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, podczas budowy i remontu, jest ogrzewanie podłogowe. Sprawia, że ciepło rozchodzi się w równomierny sposób, lepiej ogrzewając pomieszczenia i ocieplając podłogę.

 

fotel, źółty fotel, ogrzewanie podłogowe

 

Jeśli zamierzasz położyć podłogę drewnianą na ogrzewaniu podłogowym, wybierz odpowiednią konstrukcję deski i gatunek drzewa. Deska barlinecka posiada warstwową konstrukcję, przez co doskonale przewodzi ciepło i jak najbardziej może być zastosowana na ogrzewaniu podłogowym. Tak elektrycznym, jak i ogrzewaniu wodnym. Jest to sprawdzony produkt na wiele, wiele lat.

 

panele, ogrzewanie podłogowe


W tym artykule:

1. Ogrzewanie podłogowe – nowoczesny system ogrzewania

2. Jaką moc dopuszcza się przy zastosowaniu deski barlineckiej, jako materiału podłogowego?

3. Jakie są najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego?

4. Co budzi niepokój?

4. Montaż na wodnym ogrzewaniu podłogowym

5. Montaż klejowy na wodnym ogrzewaniu podłogowym

6. Montaż pływający na wodnym ogrzewaniu podłogowym

7. Porady dla montażystów i użytkowników podłóg drewnianych na elektrycznym lub wodnym ogrzewaniu podłogowym



 

Ogrzewanie podłogowe – nowoczesny system ogrzewania

Podłogówka ma naprawdę wiele zalet, jako system ogrzewania niskotemperaturowego. Przy jego użyciu osiąga się w pomieszczeniach najlepszy rozkład temperatur dla ludzkiego organizmu. Zapewnia on poczucie komfortu cieplnego ze względu na równomierne rozchodzenie się ciepła od podłogi do sufitu w pomieszczeniu. Między wylewką, a konstrukcją musi zostać szczelina zwana dylatacyjną, która powinna mieć szerokość około 5 mm. Ten rodzaj ogrzewania wymaga dylatacji wykonanych wzdłuż wszystkich ścian i otworów na drzwi. Zadbaj też o pasujące listwy przypodłogowe drewniane.

 

panele, jodełka

 

 

Jaką moc dopuszcza się przy zastosowaniu deski barlineckiej, jako materiału podłogowego?

Moc ogrzewania podłogowego określana jest zapotrzebowaniem konkretnego pomieszczenia na ciepło. Przy temperaturze pomieszczenia 20°C wystarczy, gdy moc grzewcza nie będzie przekraczała 100W/m2. Zaleca się montaż podłogi z deski w systemie pływającym lub też klejowym. Należy zwrócić uwagę przy montażu, by pod powierzchnią podłogi, była równomiernie ułożona mata grzejna. Zapobiegnie to w późniejszym czasie nierównomiernej pracy drewna. Zagwarantuje też największy dla Ciebie komfort użytkowania i brak zimnych miejsc na podłodze.

 

Jakie są najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego?

W ogrzewaniu podłogowym deska barlinecka, w odróżnieniu od popularnych systemów grzewczych, pozwoli Ci uzyskać równomierny, korzystny rozkład temperatur na powierzchni. Różnica temperatury pomiędzy podłogą i sufitem nie przekroczy 2 stopni C. Unikniesz dzięki temu niekorzystnych stref przegrzania.

Kolejną ważną zaletą jest miejsce. Instalacja podłogowa nie zajmuje już miejsca na ścianach. Ukryte ogrzewanie podłogowe pozwoli na swobodę w aranżacji Twojego wnętrza.

Podłogi drewniane warstwowe w ogrzewaniu podłogowym działają przy dużo niższej temperaturze czynnika grzejnego, przez co jest mniej kosztowne, niż inne systemy grzewcze.

Warto wspomnieć, że panele i deski przy tym ogrzewaniu są przyjemnie ciepłe. Ich temperatura jednak, nie przekracza temperatury skóry człowieka, dodatkowo niewiele odbiega od temperatury powietrza w domu.

Bardzo ważną cechą, nad którą zapewne się zastanawiałeś, jest fakt, że ogrzewanie podłogowe ograniczając ruch cząsteczek powietrza, zapewnia zmniejszenie cyrkulacji kurzu, przez co pozwala zachować bardzo dobre warunki higieniczne dla osób chorych na alergię i astmę!

 

Co budzi niepokój?

W przypadku podłogi drewnianej stosowanej w tym ogrzewaniu często pojawiają się wątpliwości związane ze zsychaniem się jej pod wpływem zmian temperatury, czy wilgotności. Rozwiązaniem ograniczającym pracę drewna na skutek tych czynników, są podłogi trójwarstwowe. Ich krzyżowa konstrukcja skutecznie ogranicza pracę drewna, co czyni deskę barlinecką bezpieczną, w odróżnieniu od podłogi litej, która nie posiada takiej konstrukcji.

Niepokój budzi też fakt, iż drewno jest przecież izolatorem. Nie wszystkie gatunki drewna mają jednak swoją przewodność cieplną. Deska barlinecka jest przykładem takiej podłogi, która elastycznie reaguje na wszelkie zmiany temperatury i wilgotności. Właśnie dzięki temu te drewniane podłogi, na ogrzewaniu podłogowym wodnym lub też elektrycznym można montować. Z powodzeniem sprawdzają się te systemy ogrzewania podłogowego, na całej powierzchni podłogi z deski barlineckiej.

 

sofa, drewniana podłoga

 

Montaż na wodnym ogrzewaniu podłogowym

Podczas układania podłogi na wodnym ogrzewaniu podłogowym, powinno się najpierw wykonać wygrzewanie wylewki. Polega to na jej nagrzewaniu co jakiś czas w celu pozbycia się wilgoci z wylewki oraz wyeliminowaniu naprężeń podkładu, które są niebezpieczne. Na ogrzewaniu podłogowym można zastosować dwa sposoby montażu - system pływający oraz taki, który polega na przymocowaniu desek do podłoża za pomocą kleju.

 

Montaż klejowy na wodnym ogrzewaniu podłogowym

Przy podłodze klejonej, zwróć uwagę, by zastosowany klej zachowywał swe właściwości oraz elastyczność też przy dużych wahaniach temperatury oraz zmiany wilgotności. Opakowania klejów zawierają informacje czy są przydatne, czy nie, do montażu z ogrzewaniem podłogowym. Zalecane jest, by systemy montażu z klejem zlecić odpowiedniej firmie.

 

Montaż pływający na wodnym ogrzewaniu podłogowym

W drugim systemie - systemie pływającym zalecane jest stosowanie materiałów podpodłogowych, które mają niski współczynnik strat ciepła, jak podkłady pod panele - np. tektura falista. Po odpowiednim wykonaniu wygrzewania oraz po wyborze podkładu podpodłogowego montaż jest taki sam, jak montaż deski bez ogrzewania podłogowego. W przypadku systemu pływającego zaleca się stosowanie folii izolacyjnej, przy niskim współczynniku strat ciepła, którą montuje się około 20 cm na zakład, następnie skleja taśmą uszczelniającą.

 

panele drewnopodobne

 

Porady dla montażystów i użytkowników podłóg drewnianych na elektrycznym lub wodnym ogrzewaniu podłogowym

Najlepszym pokryciem podłogowym przy systemie podłogowego ogrzewania trójwarstwowa gotowa deska drewniana ze złączem bezklejowym typu „klik”.

Warto upewnić się, czy też w przypadku dużych wahań temperatury, zastosowany klej i przeprowadzone klejenie podłogi, zachowa na lata swoje właściwości oraz elastyczność.

Koniecznym warunkiem przystąpienia do prac, przy procesie układania desek jest sporządzony przez wykwalifikowaną ekipę montażową protokół zawierający informację z wygrzewania posadzki grzewczej. 

Gdy po procesie wygrzewania wylewki była przerwa w ogrzewaniu, to przed montażem należy ustawić ogrzewanie na poziomie 21 stopni C już nawet kilkanaście dni wcześniej. W tej też temperaturze należy montować podłogę. Wygrzewanie wylewki powinno się wykonywać najlepiej w okresie letnim. Wygrzewanie dotyczy oczywiście tylko montażu przy wodnym systemie ogrzewania podłogowego.

Warto dopilnować, by w trakcie montażu oraz podczas użytkowania wilgotność podłogi nie przekraczała dopuszczalnego zakresu 7% ± 2%. W celu uzyskania optymalnej temperatury zaleca się jej ustawienie na 21 stopni C. Następnie zwiększanie. Nie powinno się ustawiać ogrzewania ponad 29 stopni C przy powierzchni deski.

Przez cały rok powinna być utrzymana wilgotność względna w pomieszczeniu - dopuszczalny zakres w granicach 45% – 60%. Daje ona największy komfort użytkowania.

Cała powierzchnia podłogi drewnianej w ogrzewaniu podłogowym nie powinna być przykrywana dywanami, a meble powinny mieć nóżki o minimalnej wysokości 10 cm. Tak samo postępujemy jeśli posiadamy panele podłogowe fornirowane. Kończąc sezon grzewczy temperatura powinna być obniżana stopniowo o 1 lub 2 stopnie C na dobę.


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Pielęgnacja drewnianych mebli
https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/85/2307/1/17777777_4,bIp0v5eVo1Tw4Yiqmplna6xlg3Z6kZWj-jpg.webp Ile kosztuje drewniana podłoga? Cena podłogi i nie tylko
Drewniana podłoga wady i zalety
Powrót