Huśtawka ogrodowa - jak zrobić?
Huśtawka w ogrodzie jest doskonałym sposobem na letni odpoczynek. Z pewnością będzie budziła zainteresowanie dzieci i dorosłych — poza standardowym zastosowaniem, jakim jest huśtanie się, pozwala na niebanalne zagospodarowanie ogródka lub tarasu. Wygląda bardziej elegancko niż klasyczne leżaki ogrodowe, a dzięki wygodnym poduszkom daje możliwość komfortowego odpoczynku — także w pozycji leżącej. Daje możliwość jednoczesnego odpoczynku więcej niż jednej osobie, co sprawia, że ma więcej możliwości użytkowych niż tradycyjne fotele ogrodowe. Dzieci znajdą wiele kreatywnych pomysłów na zabawę w huśtawce, traktując ją jako plac zabaw — właśnie z tego powodu są to często ich ulubione meble ogrodowe dla dzieci. Samodzielnie wykonane huśtawki ogrodowe zmieszczą się nawet na małych lub nieustawnych posesjach. Jak zrobić huśtawkę ogrodową według własnego projektu, do której pasują pozostałe meble ogrodowe drewniane? Czy można samodzielnie zrobić drewnianą huśtawkę w formie ławki?
Jakie materiały będą nam potrzebne do zrobienia huśtawki?
Chcąc zrobić huśtawkę ogrodową w formie ławki, pracę powinien rozpocząć projekt uwzględniający: uwarunkowania terenu, materiał oraz sposób wykonania. Potrzebne będą następujące materiały i narzędzia:
- Około 9 kawałków drewna, kantówek, bali lub belek o długości ok. 2, 5 - 3 m. Im dłuższe będą te elementy, tym szerszą i głębszą huśtawkę będzie można wykonać. Średnica każdej belki użytego drzewa na huśtawkę powinna mieć minimum 10 cm,
- elementy metalowe: łańcuchy, haki i zaczepy, śruby z podkładami, kotwy lub zastrzały usztywniające (część z nich można w ostatnim etapie pracy zakryć ściankami materiału),
- metalowe pręty gwintowane o długości około 1 m,
- wiertarka i wiertła do drewna,
- klucze do śrub,
- obcinarka do metalu,
- impregnat do drewna do stosowania na zewnątrz i pędzle,
- w przypadku wykorzystywania drewna na konstrukcję huśtawek — narzędzie do usunięcia kory,
- papier ścierny.
Jak krok po kroku zrobić huśtawkę?
Wykonanie huśtawki ogrodowej krok po kroku można przedstawić w 6 etapach:
- przygotowanie projektu konstrukcji drewnianej huśtawki,
- skompletowanie lub zakupienie niezbędnych materiałów i narzędzi do pracy,
- zaimpregnowanie belek, desek, bali lub kantówek,
- zamontowanie słupków podporowych huśtawki - stworzenie stelaża konstrukcji,
- zamontowanie elementu, na którym będzie wisiała huśtawka i wzmocnienia podstawy, zainstalowanie zastrzałów usztywniających,
- montaż siedziska huśtawki ogrodowej drewnianej.
Jakiego drewna użyć?
Huśtawkę ogrodową można wykonać z kilku rodzajów drewna, z reguły jest to ten sam materiał, z którego powstają zestawy mebli ogrodowych. Bardzo ważne jest, żeby belka była dobrze wysuszona, okorowana i wygładzona papierem ściernym, co wpłynie na trwałość huśtawki ogrodowej, mocowanie elementów, a następnie zabezpieczanie impregnatem. Wyrównanie drewna wpłynie także na walory użytkowe - gładka powierzchnia pozbawiona jest zadr, które mogą powodować dyskomfort w czasie huśtania się.
Rodzaje drewna, które można używać do samodzielnego wykonania huśtawki ogrodowej: modrzew, jesion, sosna, świerk, buk, akcja i dąb. Żeby drewno nie pękało w czasie pracy, powinno przejść proces suszenia bez przyspieszania. Zdecydowanie odporniejsze jest drewno egzotyczne rosnące w tropikalnych i wilgotnych lasach.
Jak przygotować i złożyć poszczególne elementy? Huśtawka ogrodowa — jak zrobić?
Aby samodzielnie zrobić huśtawkę ogrodową, w pierwszej kolejności należy zadbać o przygotowanie podłoża w ogrodzie. Sama przestrzeń pod huśtawką powinna być dość miękka, by złagodzić ewentualny upadek, na który szczególnie narażone są dzieci — najlepiej jeśli będzie pokryta gęstą murawą lub drobnym piaskiem. Dla lepszej stabilizacji huśtawki dobrze będzie ją zabetonować w podłożu - wiąże się to z tym, że huśtawka z drewna nie będzie nadawała się do przesunięcia.
Malowanie impregnatem
Dokładnie impregnując drewno, można przedłużyć trwałość huśtawki. Impregnowanie wykonuje się na oczyszczonym, wygładzonym materiale.
Łączenie podstawy
Montaż rozpoczyna się od skrzyżowania belek będących podstawą (nogami) - ich długość odpowiada całościowej wysokości huśtawki. Warto ją zaplanować tak, by parasole ogrodowe i plażowe mogły dawać przyjemny cień osobie korzystającej z huśtawki. Po obu stronach należy zamontować słupki podporowe. Na górze podstawy umieszcza się belkę huśtawki - do niej mocuje się ławkę. Wzmocnienie górnej belki zapewnia obejma, zastrzały i kotwy. Zastrzały usztywniające muszą zostać wkręcone w belkę pod kątem 60'.
Montowanie siedziska
Huśtawka ogrodowa może mieć różne formy siedziska - drewniane, gumowe, proste lub w formie wygodnej ławy. To, jaką wielkość będzie miało siedzisko, jest zależne od indywidualnych potrzeb (uwzględnia to projekt - krok 1). Im głębsze wymiary będzie miało siedzisko, tym większy komfort użytkowania. Za pomocą prętów można wzmocnić konstrukcję drewnianą ławki. Najlepiej korzystać z prętów gwintowanych, ponieważ wzmocnią także oparcie (należy nawiercić odpowiednie otwory). Aby ukryć pręty, wystarczy użyć ścinków belki. Ostatni krok to zamocowanie łańcuchów do drewnianej belki — należy to zrobić z pomocą haków i karabińczyków. Na drewniane siedzisko można położyć poduszki ogrodowe.
Takie wykonanie drewnianej huśtawki ogrodowej stanowi ozdobę przestrzeni wokół domu i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Meble ogrodowe z drzewa pasują do większości aranżacji tarasów i ogródków. Huśtawki powinny być ustawiane w bezpiecznej i higienicznej odległości od części ogrodu, w której spożywane są posiłki — wyjątkiem są składane stoły ogrodowe i krzesła ogrodowe. Dzieci nie powinny samodzielnie korzystać z huśtawek.
Po więcej produktów przeznaczonych do samodzielnego zrobienia huśtawki ogrodowej zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.