Huśtawka ogrodowa metalowa - jak zrobić?
Huśtawki są coraz popularniejszym elementem wyposażenia dobrze zorganizowanego ogrodu. Zestawy mebli ogrodowych tworzą gustowny komplet, jeśli zostaną uzupełnione o huśtawki, fotele ogrodowe, dające przyjemny cień parasole ogrodowe i plażowe czy ławki ogrodowe. Huśtawka w ogrodzie lub na tarasie pozwala na przyjemne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu. Jest tak samo lubiana przez dzieci, jak i dorosłych - często to właśnie z uwagi na najmłodszych członków rodziny kompletuje się meble ogrodowe dla dzieci powiększone o bujawkę. Huśtawki ogrodowe wykonane z metalu charakteryzują się wytrzymałą konstrukcją, mnogością wzorów - może być łączona z drewnem, technorattanem lub materiałem. Jak samodzielnie wykonać huśtawkę ogrodową z metalu lub stali nierdzewnej ? Dzielimy się kilkoma sprawdzonymi radami!
Ogród to nie tylko piękne drzewa i krzewy
Na to, aby ogrody lub działki rekreacyjne pod miastem zyskały miano zadbanego, wpływają wypielęgnowane i bujne rośliny, układ przestrzeni oraz meble ogrodowe, które wydzielają poszczególne strefy: wspólnego spożywania posiłków (między innymi grill i palenisko, stoły ogrodowe i dopasowane do nich krzesła ogrodowe), rekreacji oraz odpoczynku. To właśnie w sekcji relaksu najczęściej ustawione zostają leżaki ogrodowe i huśtawki ogrodowe.
Konstrukcja metalowych huśtawek może być różna: mogą przypominać wygodną sofę, drewnianą ławkę lub w wersji podstawowej - siedzisko z wytrzymałego tworzywa lub drewna, umieszczone na stabilnym stelażu wykonanym z metalu.
Elementy, z których składa się ławka
W zależności od układu huśtawki ogrodowej, jej elementy składowe będą się od siebie różnić. Inaczej wykonana będzie metalowa huśtawka dla 1 osoby, a inaczej taka, która ma siedziska przystosowane dla 3 osób. Jednak myśląc o klasycznej konstrukcji, przypominającej wygodną ławkę z zadaszeniem, należy przygotować:
- metalowe stojaki do konstrukcji ścian bocznych i ramy o określonych rozmiarach,
- żelazne pręty,
- profile rurowe,
- sprężyny i łańcuch,
- paski dystansowe, karabińczyki lub inne zapięcia,
- śruby i części montażowe,
- materiał odporny na działanie czynników atmosferycznych i promieni UV,
- metalowe bądź drewniane siedzenie.
Uwaga! Do montażu potrzebujesz urządzeń spawalniczych - jeśli mają to być pierwsze mocowania, należy je wykonać z pomocą kogoś doświadczonego. Rekomendowane jest także prefabrykowanie części elementów. Konieczne będzie także użycie wiertarki, wkrętów oraz zestawu wierteł do metalu, oraz drewna (jeśli tego wymaga rodzaj wybranej huśtawki).
Gdy teren przydomowy jest już częściowo urządzony w meble ogrodowe drewniane, warto wykorzystać motyw z tych materiałów i powtórzyć je, chociaż w formie dekoracyjnej przy konstrukcji huśtawki. Dzięki temu aranżacja ogrodu powiększona o huśtawkę nabierze spójności.
Dopasowywanie rozmiaru
Rozmiar huśtawek ogrodowych jest zależny od preferencji i wielkości ogródka. Do górnej belki można przymocować siedzisko w formie krzesła - które będzie idealne dla 1 osoby lub dziecka. Dla dwóch osób najlepiej przygotować konstrukcję o długości około 1,5 metra, a huśtawka dla trzech osób powinna mieć długość między 1,80 a 2,0 metra. Wziąć pod uwagę należy także dzieci, które urządzą sobie na huśtawce miejsce do wielu zabaw - jednoosobowa huśtawka może być dla nich znacznie za krótka.
Każda z metalowych rur stanowiących konstrukcje huśtawek powinna mieć określony wymiar średnicy, aby była stabilna i zapewniała bezpieczeństwo. Wybór powinien dotyczyć elementów mających wymiary od 3,8 do 6 cm.
Jak zrobić huśtawkę metalową na własną rękę?
Samodzielne wykonanie huśtawki nie jest trudne, o ile zostanie wykonane według opisanej instrukcji krok po kroku. Po przygotowaniu projektu, uwzględniającego wymiary każdego elementu, można przystąpić do pracy. Pracę najlepiej rozpocząć po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych narzędzi i produktów.
Huśtawki ustawione na małym terenie
W przypadku ograniczonego miejsca na działce, na którym ma stanąć huśtawka, można obniżyć jej wysokość. W ten sposób huśtawkę ogrodową można ustawić w ogrodowej altanie lub w cieniu pod drzewami. Huśtawka wykonana z metalu może mieć dospawane zdobne wykończenia - ten krok należy realizować jako ostatni.
Budowa konstrukcji
Ramy nośne huśtawki ogrodowej odpowiadają za jej stabilność i bezpieczne, wygodne korzystanie. Wszystkie elementy należy zespawać ze sobą - wsporniki trzeba spawać pod kątem. Muszą one ułożyć się w kształt litery A. Do wykonania słupów bocznych można wykorzystać także drewno i połączyć je ze stalowymi ramami. Kolejny krok polega na skonstruowaniu siedziska huśtawki ogrodowej.
Budujemy siedzisko
Siedzisko, kanapa lub stelaż pod poduszki ogrodowe powinien być wykonany z należytą starannością i do ich produkcji, a następnie połączenia, należy użyć solidnych śrub. Ławki w huśtawkach ogrodowych mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej występujące materiały to te, które są wyjątkowo odporne na uszkodzenia - drewno lub metal.
Propozycje układu ławek
Układ ławki huśtawki stojącej przy domu może pozwolić na korzystanie z niej jednej lub kilku osobom jednocześnie. Huśtawki przeznaczone dla kilku osób do złudzenia przypominają trzyosobową kanapę i będą wymagały dodatkowych prac konstrukcyjnych - z uwagi na swój wymiar i wagę. Im większa ławeczka, tym bardziej wzmocniona powinna być rama. Układ może pozwalać na rozkładanie, przez co huśtawka w szybki sposób będzie mogła zamienić się w hamak.
Huśtawki ogrodowe dla dzieci
Huśtawka ogrodowa może zachęcić dziecko do zabawy na świeżym powietrzu. Niestety, jak każda duża konstrukcja tego typu, ma swoje wady i zalety - datego dziecko nigdy nie powinno samo bawić się na huśtawce. Aby minimalizować niebezpieczeństwo wypadku, można osłonić łańcuchy i łączenia montażowe.
Po więcej produktów przeznaczonych do wykonania huśtawki metalowej zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.