Ile kosztuje kuchnia na wymiar i od czego zależy jej cena?

08.07.2021
fronty kuchenne
Meble kuchenne na wymiar to spory wydatek, ale jeśli projekt kuchni zostanie dobrze przemyślany i wykonany, zyskasz w ten sposób estetyczne i funkcjonalne pomieszczenie, w którym chętnie będziesz gotować i spędzać czas z najbliższymi. Ile kosztuje zabudowa kuchenna i na co zwrócić uwagę, decydując się na meble na wymiar?

W tym artykule:
  1. Jakie są zalety mebli kuchennych na wymiar?
  2. Kuchnie na wymiar - co należy wziąć pod uwagę?
  3. Ile kosztuje kuchnia na wymiar
  4. Co decyduje o cenie kuchni na wymiar? Rodzaje frontów
  5. Od czego jeszcze zależy cena kuchni na wymiar?
  6. Czy warto oszczędzać na meblach do kuchni?


Kuchnia meble

 

Jakie są zalety mebli kuchennych na wymiar?

Wprawdzie kuchnia na wymiar jest zazwyczaj znacznie droższa niż meble kuchenne modułowe oraz gotowe zestawy mebli kuchennych, ale nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością. Z czego to wynika?

Przede wszystkim możesz w ten sposób stworzyć kuchnię szytą na miarę, uwzględniając potrzeby, preferencje i gust domowników. Nawet jeśli powierzysz wykonanie projektu architektowi, to od Ciebie finalnie zależy każdy element zabudowy – od kształtu i liczby mebli, przez wyposażenie szafek kuchennych, aż po motywy dekoracyjne, na przykład żłobienia frontów. Dzięki temu kuchnia Twoja nowa kuchnia będzie nie tylko odzwierciedleniem Twojego wyobrażenia o idealnej przestrzeni do gotowania, ale także uzyskasz w pełni unikalny efekt, co nie jest możliwe w przypadku mebli z marketu lub salonu.

Niewątpliwą zaletą zabudowy kuchennej robionej na wymiar jest także możliwość optymalnego wykorzystania metrażu małego lub nieustawnego pomieszczenia. We wnętrzach znajdujących się na poddaszu, a więc posiadających ścianki kolankowe, raczej trudno o lepsze rozwiązanie. Gotowe meble raczej nie sprawdzą również w przypadku niestandardowej głębokości wnęk czy braku kątów prostych między ścianą a podłogą.

Kuchnie na wymiar - co należy wziąć pod uwagę?

Decydując się na kuchnię na wymiar, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Całkowity czas oczekiwania na wykonanie i montaż zabudowy kuchennej wynosi od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy – w zależności od liczby mebli i stopnia skomplikowania zamówienia.

Z pewnością nie warto wybierać firmy, która jest w stanie dostarczyć kuchenne meble najszybciej, ponieważ może oznaczać to, że nie ma zbyt wielu klientów i nie cieszy się dobrą opinią. Pamiętaj, że sprawdzony wykonawca to klucz do stworzenia wymarzonej kuchni, która w niezmienionym stanie posłuży Ci długie lata.

Równie istotny jest przemyślany wybór architekta wnętrz. Aby współpraca dobrze się układała, przed podpisaniem umowy upewnij się, że projektant ma doświadczenie, wykonywał wcześniej podobne realizacje i dobrze rozumie Twoją wizję.

I wreszcie… cena.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Wykonanie mebli kuchennych na indywidualne zamówienie to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trudno oszacować go nawet w przybliżeniu, ponieważ wszystko zależy od wielkości kuchni, wybranych korpusów i frontów, rodzaju blatu, oświetlenia oraz zastosowanych systemów przechowywania. Cenę mebli na wymiar zwykle podaje się na metr bieżący, za który płaci się od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych (w przypadku litego drewna). Z kolei gotowe zestawy mebli kuchennych w markecie można kupić już od tysiąca złotych.

Do ceny mebli na wymiar należy doliczyć również koszt transportu i montażu oraz sprzęt AGD. Nie ulega więc wątpliwości, że jest to spora inwestycja, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na nowoczesne wykończenie kuchni i zatrudnisz projektanta wnętrz. Taki specjalista rozliczy się z Tobą za metr bieżący wykonanej wizualizacji (średnia stawka w zależności od miejsca zamieszkania wynosi 100-200 złotych). Pamiętaj, że pomoc architekta wcale nie jest konieczna – jeśli masz już wstępną koncepcję swojej  nowej kuchni i odrobinę wyobraźni, z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie.

 

Szare meble w kuchni

 

Co decyduje o cenie kuchni na wymiar? Rodzaje frontów

Fronty szafek kuchennych wykonuje się z materiałów o różnej kolorystyce i fakturze. To przede wszystkim one nadają kuchni wybrany charakter i decydują, ile kosztują meble kuchenne. Poniżej prezentujemy przegląd najczęściej stosowanych rozwiązań, zaczynając od tych najbardziej ekonomicznych.

Laminowana płyta wiórowa

Najtańsze są drzwiczki do korpusów kuchennych wykonane ze zwykłej płyty meblowej pokrytej bardzo cienką warstwą laminatu. Posiadają one najmniejszą trwałość i mogą mieć wyłącznie gładką powierzchnię, ale za to są dostępne w niezliczonej liczbie kolorów i wzorów.

Płyta MDF oklejona folią PCV

Bardzo popularne ze względu na dobry stosunek jakości do ceny są fronty kuchenne z płyty pilśniowej oklejone specjalną folią, która charakteryzuje się dużą odpornością na wilgoć, rozwój grzybów, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Zdarza się jednak, że w wyniku działania wysokiej temperatury, folia znajdująca się z pobliżu piekarnika zaczyna się odklejać.

Płyta MDF lakierowana

Zamiast frontów z płyty MDF oklejonej folią możesz postawić na lakierowane meble kuchenne na wymiar. Ich cena zależy zarówno od koloru, jak i wykończenia (mat, półmat, połysk). Takie drzwiczki wyglądają bardzo elegancko i dobrze znoszą wysoką temperaturę, natomiast mogą pojawiać się na nich zarysowania i odpryski.

Fronty fornirowane

Mniej więcej tyle samo będzie kosztować kuchnia na wymiar z fornirowanymi frontami . Cienka warstwa forniru przyklejona do płyty MDF może z powodzeniem imitować drewno, przy czym ma bardziej powtarzalną strukturę. Meble fornirowane w przeciwieństwie do lakierowanych wnoszą do pomieszczenia naturę, jednak są od nich bardziej miękkie i podatne na uszkodzenia, dlatego warto je dodatkowo zabezpieczyć, na przykład poprzez woskowanie.

Fronty akrylowe

Jeszcze droższe są szafki kuchenne z frontami pokrytymi akrylową powłoką, która charakteryzuje się wysokim połyskiem, a przy tym nie rysuje się, nie odpryskuje i nie blaknie pod wpływem promieniowania słonecznego, więc mimo upływu lat zachowuje swój kolor. Z wyglądu akryl przypomina laminat, jednak nie widać na nim palców, więc łatwiej utrzymać go w czystości.

Fronty z litego drewna

Zdecydowanie najwięcej trzeba zapłacić za meble kuchenne na wymiar wykonane w całości z drewna. Mają one niepowtarzalną strukturę z widocznym usłojeniem. Mogą być jedynie zaimpregnowane lub zabarwione i poddane obróbce, na przykład frezowaniu lub postarzaniu. Drewniane meble kuchenne są bardzo stylowe, ale należy je regularnie pielęgnować i wziąć pod uwagę, że z czasem mogą zmienić zabarwienie.

Od czego jeszcze zależy cena kuchni na wymiar?

Aby oszacować, ile kosztuje kuchnia na wymiar, w kosztorysie należy również uwzględnić:

Korpusy – wykonane z płyty pokrytej warstwą laminatu, mogą mieć różną grubość i okleinę. Mniej podatne na czynniki zewnętrzne są korpusy zamiast papierowej okleiny zabezpieczone folią PCV.

Blaty kuchenne – są często eksploatowane, a więc narażone na uszkodzenia mechaniczne i zaplamienia, dlatego warto zainwestować w blat kuchenny odporny na ścieranie, brudzenie i wysoką temperaturę.

Wyposażenie szafek kuchennych – różne systemy przechowywania, takie jak na przykład kosze Cargo, wkłady szufladowe oraz wysuwane półki narożne, ułatwiają utrzymanie porządku i dostęp do akcesoriów i żywności.

Oświetlenie – standardowo jest to centralne źródło światła (lampa wisząca) oraz oświetlenie podszafkowe LED doświetlające przestrzeń roboczą.

Sprzęty AGD – w przypadku kuchni na wymiar zwykle kupuje się je osobno. Ceny sprzętów diametralnie się między sobą różnią - o ile nie zawsze warto dopłacać za dodatkowe funkcje, koniecznie zwróć uwagę na klasę energooszczędności.

Czerwone meble kuchenne

Czy warto oszczędzać na meblach do kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie, które zazwyczaj jest sercem domu, dlatego jej optymalne wykończenie i wyposażenie ma niebagatelne znaczenie dla codziennego funkcjonowania. Jeśli więc zdecydujesz się na meble kuchenne na wymiar, wybieraj wyłącznie spośród dobrych jakościowo materiałów, które sprawią, że efektem metamorfozy będziesz cieszyć się przez długie lata. Aby inwestycja ta nie była zbyt bolesna dla portfela, możesz natomiast zrezygnować z architekta, zamówić zabudowę bezpośrednio od producenta lub skorzystać z możliwości zakupienia kuchni na raty.


ZAINSPIRUJ SIĘ!!!

Kuchnia - meble Kuchnia - płytki Kuchnia - zlewy Kuchnia - baterie

 

Powrót