Ile kosztuje ogrodzenie z paneli?

24.03.2024

Ogrodzenie panelowe to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie stosowane do wydzielenia posesji wokół domu. W przeciwieństwie do tradycyjnej siatki jest znacznie trwalsze i może dodatkowo spełniać funkcję dekoracyjną. Za jego niewątpliwą zaletę można też uznać łatwy i szybki montaż oraz relatywnie niską cenę.

Panele ogrodzeniowe występują w bardzo wielu wariantach. Różnią się między sobą wyglądem oraz właściwościami, które znacząco wpływają na koszt ich zakupu oraz montażu. Mogą być stałe lub tymczasowe, pełne lub ażurowe, wykonane z drewna lub metalu, a także posiadać dodatkowe elementy, takie jak brama, furtka lub inne. Kluczowa, w przypadku szacowania wydatków na ogrodzenie, jest długość i wysokość płotu oraz liczba słupków łączących poszczególne przęsła. Lista istotnych parametrów na tym jednak się nie kończy, dlatego podczas obliczania ceny budowy kompletnego ogrodzenia panelowego, warto sięgnąć po specjalny kalkulator kosztów.

 

ogrodzenie panelowe

 


W tym artykule:

1. Rodzaje ogrodzeń panelowych

2. Od czego zależy cena paneli ogrodowych?

3. Ile kosztuje montaż ogrodzenia panelowego?

4. Jak obliczyć ilość niezbędnych materiałów na budowę ogrodzenia

5. Ogrodzenia panelowe – kalkulator kosztów

6. Jak przebiega wycena ogrodzenia?



 

Rodzaje ogrodzeń panelowych

Ogrodzenie panelowe może być wykonane z drewna lub metalu, co decyduje przede wszystkim o jego żywotności.

Ogrodzenia z drewna naturalnego

Nadają ogrodowi swojski charakter i sprawiają, że otoczenia domu wygląda po prostu przytulniej. Mają jednak sporo wad, których warto być świadomym przed dokonaniem zakupu. Tego typu płoty panelowe nie powinny mieć bezpośredniej styczności z podłożem, dlatego wskazana jest budowa betonowej podmurówki oraz użycie słupków wykonanych z metalu.

Wymagają regularnej impregnacji chroniącej drewno przed działaniem wilgoci i szkodników, promieniowaniem słonecznym oraz wahaniami temperatury. W przypadku użycia desek drzew iglastych po kilku latach możemy spodziewać się na nich widocznych plam żywicy.

Najlepiej w roli ogrodzenia panelowego sprawdzi się drewno egzotyczne, ale jego wygląd nie każdemu odpowiada, a cena może skutecznie zniechęcić — potrafi być nawet kilkukrotnie wyższa, niż drewna rodzimego.

Ogrodzenia metalowe

Są znacznie popularniejsze od ogrodzeń drewnianych i plecionej siatki ze względu na swoje walory praktyczne, przede wszystkim dużą wytrzymałość oraz odporność na działanie pleśni i grzybów. Zwykle zrobione ze stali lub droższego aluminium, mają powłokę z farby lub lakieru, która zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.

Nawet jeśli wraz z upływem czasu na metalowym ogrodzeniu powstaną zarysowania, niewielkie ogniska rdzy lub odpryśnięcia powłoki, wystarczy zamalować je specjalnym lakierem, żeby wyglądały niemal jak nowe.

Metalowe ogrodzenia dają też dużą swobodę co do estetyki. Wyższa cena montażu ogrodzenia panelowego z metalu będzie wiązała się tutaj z większą dekoracyjnością, jednak ładnie wykonane ogrodzenie panelowe to niewątpliwa ozdoba działki.

 

panelowe ogrodzenie

 

Od czego zależy cena paneli ogrodowych?

Wysokość ogrodzenia – im większa ilość użytego materiału, tym więcej zapłacimy za ogrodzenie. Zazwyczaj w ofercie producenta mamy do wyboru kilka różnych wysokości, możemy jednak zdecydować się na panele robione na zamówienie, co podnosi całkowity koszt inwestycji.

Sposób zabezpieczenia przed korozją – ogrodzenie może być tylko ocynkowane ogniowo lub dodatkowo malowane proszkowo. Zastosowanie lepszego i co za tym idzie, droższego rozwiązania zwiększa żywotność płotu i pozwala na całkowite zrezygnowanie z konieczności samodzielnej impregnacji paneli.

Grubość i jakość stali – w przypadku popularnych ogrodzeń ażurowych możemy wybrać modele 2D lub 3D. Te pierwsze, zwane też panelami kratowymi, standardowo wykonuje się z pojedynczych drutów o średnicy od 6 do 8 milimetrów. Znacznie tańsze panele typu 3D są bardziej zwarte i mają średnicę 4-5 mm.

Podmurówka betonowa – zwiększa stabilność ogrodzeń panelowych, a niekiedy jest wręcz niezbędna (na przykład pochyłe lub podmokłe i grząskie podłoże). Jej postawienie oznacza wyższą cenę robocizny.

Kolor ogrodzenia – nadawany podczas malowania proszkowego. Panele zielone, czarne oraz szare kosztują zdecydowanie mniej niż ogrodzenie pokryte farbą o niestandardowej barwie.

 

nowoczesne ogrodzenie panelowe

 

Ile kosztuje montaż ogrodzenia panelowego?

Jeśli decydujemy się na ogrodzenie panelowe, możemy kupić odpowiednią ilość pojedynczych paneli w markecie budowlanych lub zamówić całe ogrodzenie bezpośrednio u producenta lub dystrybutora. Jedno przęsło to wydatek rzędu około 60-100 złotych, ale w zależności od jakości i technologii wykończenia możemy za nie zapłacić nawet kilkaset złotych.

Koszt montażu często wliczony jest w cenę ogrodzenia panelowego, chyba że zdecydujemy się na postawienie podmurówki. Wówczas, w zależności od regionu Polski, wielkości działki oraz rodzaju podłoża, musimy się liczyć z dodatkowych wydatkiem rzędu 50 złotych za metr bieżący ogrodzenia.

 

nowoczesne systemy ogrodzeniowe

 

Jak obliczyć ilość niezbędnych materiałów na budowę ogrodzenia

W pierwszej kolejności obliczamy długość i wysokość wszystkich boków ogradzanej działki, a następnie wykonujemy obliczenia oddzielnie dla każdego z nich.

Liczba paneli ogrodzenia - Poznamy ją, dzieląc planowaną długość boku ogrodzenia przez 2,58 i zaokrąglając do góry. Przykładowo, jeśli bok działki ma 400 metrów bieżących, potrzebne jest 156 paneli.

Liczba słupków ogrodzenia - W tym przypadku wystarczy, że do liczby paneli dodamy jeden słupek końcowy, czyli łącznie na jeden bok potrzebujemy 157 słupków.

Liczba obejm - Liczba potrzebnych obejm (mocowań) zależy od rodzaju i wysokości ogrodzenia panelowego i wynosi zwykle od 2 do 4. Jeśli więc chcemy obliczyć, ile obejm potrzebujemy dla boku o długości 400 metrów i wysokości 1,50 m, liczbę słupów mnożymy przez 3, co daje nam 471 mocowań.

 

panele ogrodzeniowe

 

Ogrodzenia panelowe – kalkulator kosztów

Kalkulator kosztów to bardzo pomocne narzędzie dla osób, które po raz pierwszy kupują ogrodzenie panelowe. Aby z niego skorzystać, trzeba znać kilka kluczowych parametrów.

Długość ogrodzenia – podawana w metrach bieżących i liczona od pierwszego do ostatniego słupka ogrodzenia, z pominięciem miejsca, które zajmie brama i furtka panelowa.

Wysokość ogrodzenia – rozumiana jako wysokość samych paneli (a nie takich elementów jak na przykład słupki), zwykle w granicach 130-260 cm.

Rodzaj ogrodzenia – ocynkowane lub dodatkowo powlekane przy pomocy specjalnej technologii, która zwiększa trwałość paneli oraz słupków i pozwala na nadanie im wybranego koloru.

Liczba słupków narożnych – słupki potrzebne w miejscach, w których ogrodzenie załamuje się przynajmniej pod kątem 70 stopni, mocowane do paneli za pomocą obejm narożnych.

Liczba słupków początkowych – słupki znajdujące się na początku oraz końcu ogrodzenia, a także z obu stron bramy oraz furtki.

Brama wjazdowa – planowana szerokość i rodzaj bramy (brama panelowa przesuwna lub dwuskrzydłowa, uchylna)

Furtka – szerokość oraz liczba przewidzianych furtek w ogrodzeniu

 

ogrodzenie

 

Jak przebiega wycena ogrodzenia?

Szacunkowy koszt budowy nowego ogrodzenia możemy obliczyć przy pomocy kalkulatora kosztów online. W tym przypadku również musimy wybrać takie parametry jak rodzaj ogrodzenia, jego długość, wysokość i grubość, sposób wykończenia, kolor i liczba słupków. Zwykle istnieje też możliwość zamówienia dodatkowych elementów, na przykład dzwonka oraz skrzynki na listy mocowanej do ogrodzenia. Po podaniu wszystkich parametrów kalkulację otrzymujemy od razu na stronie, dzięki czemu możemy ponownie ją przeanalizować i zastanowić się nad redukcją kosztów.

Jeśli rezygnujemy z budowy podmurówki, możemy wykonać montaż ogrodzenia panelowego we własnym zakresie. Nie jest to zadanie trudne, ale z pewnością czasochłonne i wymagające odpowiedniego przygotowania merytorycznego.

 


 

Zainspiruj się!

 

Nowoczesne ogrodzenia panelowe. Jakie wybrać? Zainspiruj się!

Jak montować ogrodzenia z paneli prefabrykowanych? Instrukcja krok po kroku

Płot lamelowy - osłona i ozdoba ogrodu - sprawdź jak go wykorzystać!

Powrót