Jak montować ogrodzenia z paneli prefabrykowanych? Instrukcja krok po kroku

06.03.2024

Ogrodzenie jest elementem większości nieruchomości. Jego celem jest wyznaczenie granic posesji na gruncie oraz ograniczenie dostępu do domu osobom niepożądanym. Oprócz tego pełni również ważną rolę estetyczną. Nowoczesne ogrodzenie może być wykonane z drewna, metalu, betonu bądź kamienia – wybór jednego z tych materiałów zależy jedynie od zasobności i upodobań inwestora. Sposoby montażu ogrodzenia mogą być przez to różne. Wysokie koszty zakupu materiałów i wykonywania montażu zmuszają do poszukiwania nowoczesnych rozwiązań — jednym ze sposobów na uzyskanie trwałego i taniego ogrodzenia jest montaż paneli ogrodzeniowych.

Ogrodzenie panelowe jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczonym budżetem. Jest względnie tanie, bardzo wytrzymałe, łatwe do zbudowania i ma estetyczny wygląd. Jak jednak zabrać się za planowanie montażu ogrodzenia panelowego oraz sam montaż? Przydatna na pewno będzie nasza instrukcja montażu ogrodzenia panelowego. Z nami wykonasz montaż krok po kroku.

 

ogrodzenie panelowe

 


W tym artykule:

1. Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia — planowanie montażu ogrodzenia panelowego

2. Cechy stalowych ogrodzeń panelowych

3. Ogrodzenie panelowe — ilość materiału, pomiar i planowanie

4. Stabilne ogrodzenie panelowe – jak zamontować płot panelowy? Montaż ogrodzenia panelowego krok po kroku

5. Przewodnik krok po kroku — przygotowanie terenu pod ogrodzenie

6. Montaż słupków ogrodzeniowych — instalacja ogrodzenia

7. Montaż paneli ogrodzeniowych — łączenie paneli ogrodzeniowych i łączenie paneli metalowych

8. Podmurówka pod panele ogrodzeniowe — jak przygotować działkę pod montaż ogrodzenia?



 

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia — planowanie montażu ogrodzenia panelowego

Ogrodzenia panelowe wokół domu mogą być wykonane z drutu, co jest najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem. Wyglądają one podobnie do siatek ogrodzeniowych, jednak pod względem konstrukcyjnym różnica pomiędzy nimi jest bardzo duża. W przypadku ogrodzenia panelowego poszczególne siatki zgrzewane są ze sobą, tworząc stabilną całość, czyli panel, przymocowywany następnie do słupka. Fragmenty takiego płotu pokrywa się powłoką antykorozyjną, dzięki czemu są odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych a tym samym trwalsze. Do produkcji paneli wykorzystuje się zazwyczaj stalowe rury lub kształtowniki, a w przypadku droższych modeli używa się blachy i kształtek aluminiowych.

Ogrodzenia panelowe występują też w wariancie drewnianym. Drewno jako materiał mniej odporny jest odpowiednio zabezpieczane przez proces impregnacji. Ogrodzenia tego rodzaju mają bardziej elegancki wygląd niż stalowe, ale odznaczają się mniejszą trwałością.

Kolejnym materiałem wykorzystywanym do tworzenia ogrodzeń panelowych jest beton, którego faktura jest najbardziej lita. Pozwala to na pełne zabezpieczenie posesji przed wzrokiem obcych osób, choć możliwa jest także instalacja płotu betonowego z prześwitami. Płoty tego rodzaju są nieco mniej estetyczne od innych ogrodzeń panelowych.

Ze względu na swoje cechy, ogrodzenie panelowe może zostać wzniesione na niemal każdej działce. Zarówno czas, jak i sposób montażu uzależniony jest ściśle od terenu, na jakim ustawiony ma być płot, rodzaju materiału, z jakiego wykonane są elementy ogrodzenia oraz oczekiwań właściciela. Instalacja ogrodzenia panelowego powinna być zatem przemyślana i poprzedzona odpowiednim projektem i planowaniem.

 

Cechy stalowych ogrodzeń panelowych

Pod względem technologicznym, stalowe ogrodzenia panelowe są konstrukcjami, na które składają się wykonane ze stali słupki oraz przęsła z prętami o średnicy od 4 mm do 8 mm. Tworzą one konstrukcję na pozór lekką i delikatną, jednak w rzeczywistości bardzo solidną i trwałą. Bardzo ważną cechą płotów panelowych jest ocynk ogniowy, który tworzy powłokę, całkowicie zabezpieczającą zarówno słupki, jak i przęsła przed zjawiskiem korozji. Elementy ogrodzenia poddawane są także malowaniu proszkowemu, polegającemu na równomiernym rozpyleniu przy pomocy specjalistycznych urządzeń farby proszkowej na malowanej powierzchni. Zyskuje ona w ten sposób dodatkowe zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych oraz bardzo trwałą powłokę malarską, gwarantującą uzyskanie pożądanego koloru i struktury.

Niebagatelną zaletą tego rodzaju ogrodzeń jest niski koszt naprawy, gdyż w razie jakiegokolwiek uszkodzenia, wystarczy wymienić jedynie pojedynczy element całości. Modułowy układ ogrodzenia pomaga w naprawach i konserwacji, jak również w montażu słupków ogrodzenia panelowego oraz samych paneli.

 

Ogrodzenie panelowe — ilość materiału, pomiar i planowanie

Ilość materiału na ogrodzenie panelowe jest ściśle uzależniona od wielkości działki, na której ma ono zostać postawione, a więc długości samego ogrodzenia. Przed przystąpieniem do montażu, należy dokładnie wymierzyć obwód nieruchomości, a następnie rozmierzyć ustawienie słupków montażowych oraz paneli ogrodzeniowych.

Standardowy panel ma długość 2,5 m. Należy doliczyć do tego odstęp z obu stron, czyli długość ok. 3 centymetrów, istniejącą pomiędzy panelem a początkiem słupka. Do tego trzeba dodać promień słupka i wówczas można przyjąć, że jeden panel przypada na ok. 2,58 metrów bieżących ogrodzenia. Dlatego, aby dowiedzieć się, jaka ilość elementów takich jak panele ogrodzeniowe będzie konieczna, trzeba dokonać podziału ilości metrów bieżących składających się na obwód działki przez 2,58.

Jeśli wynikiem będzie niepełna liczba, należy ją zaokrąglić do najbliższej liczby całkowitej. W przypadku, gdy element o standardowej długości nie zmieści się na końcu ogrodzenia, konieczne będzie jego przycięcie. Trzeba przy tym dbać, aby minimalna długość takiego prefabrykatu nie była krótsza niż 1 metr, ponieważ może to zbyt osłabić jego konstrukcję.

Jak zamontować ogrodzenie panelowe?

Sam montaż paneli jest na tyle prosty, że postawienie nawet dość długiego ogrodzenia nie powinno trwać dłużej, niż dwa dni. Do wykonania tej pracy konieczne jest zgromadzenie odpowiedniego zapasu materiału oraz właściwych narzędzi. Potrzebny będzie rozrobiony beton, słupki montażowe wraz z nakładkami, panele ogrodzeniowe, śruby, złączki, obejmy startowe, pośrednie i narożne, łopata, poziomica, metr, sznurek z drewnianymi patykami oraz drewniane wsporniki.

 

Stabilne ogrodzenie panelowe – jak zamontować płot panelowy? Montaż ogrodzenia panelowego krok po kroku

Montaż ogrodzenia panelowego jest łatwy, niewymagający specjalistycznej wiedzy, ani skomplikowanych narzędzi, gdyż jego konstrukcję tworzą elementy prefabrykowane. W zasadzie należy je tylko odpowiednio połączyć, przymocowując gotowe elementy do osadzonych w terenie słupków. Nie zachodzi przy tym konieczność kłopotliwego dociągania materiału jak w przypadku innych konstrukcji.

 

Przewodnik krok po kroku — przygotowanie terenu pod ogrodzenie

Pierwszym krokiem w procesie montażu ogrodzenia panelowego jest odpowiednie przygotowanie terenu. Konieczne jest dokładne oczyszczenie ziemi z wszelkich elementów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wykonywanie prac montażowych, w postaci pozostałości gruzów, większych kamieni lub drzew i innych roślin.

Następnie, w celu ułatwienia montażu oraz zapewnienia odpowiedniej stabilności konstrukcji, niezbędne jest wyrównanie podłoża, na którym płot ma zostać postawiony. Pamiętać trzeba, że w przypadku świeżo rozkopanej ziemi lub nawiezionej gleby, które nie stanowią odpowiednio stabilnego gruntu, należy je zagęścić mechanicznie przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Sztuka budowlana wymaga, aby płot został postawiony powyżej poziomu drogi w terenie, tak aby nie dopuścić do zalania nieruchomości podczas silnych opadów atmosferycznych.

Instrukcja montażu ogrodzenia panelowego zwraca szczególną uwagę na to, by dobrze przygotować teren. Jest to ważne niezależnie, czy wykonuje się montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką, czy bez.

 

Montaż słupków ogrodzeniowych — instalacja ogrodzenia

Aby zamontować słupki ogrodzeniowe, konieczne jest ich osadzenie w centrum dołków głębokich na ok. 50 – 70 cm, wykonanych przy użyciu szpadla lub specjalnej wiertnicy glebowej, która tworzy idealnie okrągły dołek, zwykle o średnicy 25 – 30 cm. Zastosowanie wiertnicy gwarantuje prawidłowe osadzenie betonu i lepsze trzymanie się słupka w gruncie. Samo osadzenie słupków przeprowadza się po odpowiednim wypoziomowaniu. Stosuje się do tego "metodę dwóch sznurków" - dolnego, napiętego około 20 cm nad ziemią, oraz górnego, przebiegającego dokładnie na wysokości końca słupków i przez poziomicę.

Następnym krokiem jest stabilizowanie słupków przy pomocy betonu, do czego można użyć suchego betonu B15 lub gotowej zaprawy cementowej. Odstęp pomiędzy słupkami powinien być dokładnie dostosowany do długości elementów panelowych.

 

Montaż paneli ogrodzeniowych — łączenie paneli ogrodzeniowych i łączenie paneli metalowych

Montażu paneli ogrodzeniowych dokonuje się bezpośrednio po zakończeniu procesu wiązania betonu. Używa się w tym celu specjalnych obejm, trojakiego rodzaju: pośrednich, startowych oraz narożnych. Obejmy pośrednie łączą ze sobą dwa panele, usytuowane względem siebie w linii prostej. Obejmy startowe umożliwiają montaż bramy lub furtki i stosowane są na końcu ogrodzenia. Obejmy narożne wykorzystywane są na narożnikach ogrodzenia. Do ich montażu należy używać śrub wraz z nakrętkami zrywalnymi, wykonanych dla zabezpieczenia przed korozją ze stali nierdzewnej.

 

Podmurówka pod panele ogrodzeniowe — jak przygotować działkę pod montaż ogrodzenia?

W przypadku montowania ogrodzenia panelowego warto rozważyć jego ustawienie na tzw. podmurówce. Jest ona prefabrykowaną deską betonową, izolującą przęsła płotu od gruntu i jednocześnie zwiększającą trwałość całej konstrukcji. Ogrodzenie z podmurówką stosuje się w zasadzie wyłącznie do płotów stalowych, charakteryzujących się niewielką masą.

Wykonanie ogrodzenia panelowego jest nieskomplikowane — trzeba jedynie zwrócić uwagę, aby odpowiednio przygotować teren, dokonać właściwych pomiarów, takie jak odstępy pomiędzy słupkami, wyznaczyć miejsce osadzenia bramy oraz wziąć pod uwagę wykonanie podmurówki. Tak zamontowane ogrodzenie będzie nie tylko zabezpieczało teren otaczający nasz dom, ale i cieszyło oko swoim atrakcyjnym wyglądem.

 


 

Zainspiruj się!

 

Nowoczesne ogrodzenia panelowe. Jakie wybrać? Zainspiruj się!

Jakie drzewa sadzić wzdłuż ogrodzenia?

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Powrót