Ile kosztuje remont kuchni?

21.09.2021

Kuchnia to miejsce, w którym nie tylko przygotowuje się posiłki, ale także spędza się sporo czasu w gronie rodziny i znajomych. Z tego względu jej wnętrze powinno być zarówno funkcjonalne, jak i miłe dla oka. Jeśli więc Twoje meble kuchenne dawno już mają za sobą czas świetności, a niemodna mozaika czy płytki do kuchni sprawiają, że masz ochotę odwrócić wzrok, najwyższa pora pomyśleć o remoncie kuchni. Ile kosztuje remont kuchni w bloku i czy możesz sobie na niego pozwolić? Z nami znajdziesz odpowiedź!

 

ile kosztuje remont kuchni?

 

Remont kuchni to spore obciążenie dla portfela, zwłaszcza obecnie, kiedy pandemia spowodowała znaczny wzrost cen materiałów budowlanych oraz stawek firm remontowych. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę wydatki związane z demontażem mebli, sprzętów AGD i płytek oraz koszt wymiany starej instalacji, a następnie zainwestować w wykończenie kuchni, które zwykle pochłania większość budżetu przeznaczonego na remont kuchni.

 


W tym artykule:

1. Co wpływa na łączny koszt remontu kuchni?

2. Od czego zacząć, czyli jak się przygotować do remontu kuchni

3. Generalny remont kuchni – koszt poszczególnych etapów

4. Co jeszcze trzeba uwzględnić w kosztorysie



Co wpływa na łączny koszt remontu kuchni?

Kosztorys zależy od wielu czynników, dlatego bardzo ciężko jest go oszacować bez konsultacji z konkretnym fachowcem, wybrania nowych płytek i wyposażenia kuchni. Łączny koszt remontu możesz natomiast wyliczyć w przybliżeniu, kierując się poniższymi podpowiedziami.

Rozmiar pomieszczenia

Większość firm remontowych podaje ceny za metr kwadratowy, a więc koszt robocizny w dużej mierze zależy od wielkości kuchni. Jej metraż determinuje również ilość potrzebnej okładziny podłogowej i ściennej oraz wielkość zabudowy meblowej.

Lokalizacja domu lub mieszkania

To, ile kosztuje remont kuchni, zależy w dużej mierze od tego, gdzie zlokalizowany jest dom lub mieszkanie. Ekipy budowlane najbardziej cenią swoją pracę w dużych miastach i województwach. Za usługi profesjonalnych firm najwięcej zapłacisz więc w Warszawie, najmniej – na Lubelszczyźnie.

Zakresu remontu kuchni

Planujesz jedynie odświeżyć swoją kuchnię czy urządzić ją całkowicie od nowa? Szybki remont kuchni polegający na renowacji mebli lub pomalowaniu kafelków będzie Cię kosztować znacznie mniej niż remont generalny czy na przykład wymiana płytek na nowe.

Jakość materiałów wykończeniowych

Całkowite koszty remontu kuchni zależą przede wszystkim od tego, na jaki standard wykończenia, mebli kuchennych i elementów wyposażenia kuchni się zdecydujesz. Może to być zarówno kilka, jak i kilkanaście tysięcy złotych. Liczą się indywidualne preferencje i zasobność portfela.

Rodzaj zabudowy kuchennej

Do wyboru masz gotowe zestawy mebli kuchennych, meble kuchenne modułowe oraz zabudowę robioną na wymiar. Ta ostatnia jest zdecydowanie najdroższa, ale też najbardziej spersonalizowana. Co więcej, pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń, więc jest idealnym rozwiązaniem do niewielkiej kuchni w bloku.

 

koszty remontu kuchni

 

Od czego zacząć, czyli jak się przygotować do remontu kuchni

Punktem wyjścia do wykonania całkowitej metamorfozy kuchni nie jest kalkulacja kosztów remontu, ale przemyślany projekt i zaufana ekipa remontowa.

Projekt kuchni możesz wykonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub firm specjalizujących się w takiej usłudze. Wszystko zależy od tego, czy czujesz się na siłach, aby samodzielnie zaaranżować całą przestrzeń i dysponujesz wolnym czasem, aby rozrysować szczegółowy plan kuchni z uwzględnieniem  wszystkich aspektów, takich jak na przykład instalacja elektryczna oraz instalacja wodno-kanalizacyjna. Jeśli nie chcesz lub nie potrafisz się tym zająć, specjalista chętnie zrobi to za Ciebie, jednak wiąże się to z wydatkiem rzędu minimum 100 złotych za metr kwadratowy.

Kluczem do udanej metamorfozy kuchni jest także zatrudnienie sprawdzonych profesjonalistów. Nie kieruj się niską ceną ani tym bardziej szybką dostępnością firm remontowych tylko poleceniami. Koniecznie poproś ekipę o wstępne oszacowanie kosztu remontu, co pozwoli Ci uniknąć niemiłej niespodzianki po jego zakończeniu, dowiedz się też, jaki jest szacowany czas i harmonogram wykonania wszystkich prac.

 

remont kuchni

 

Generalny remont kuchni – koszt poszczególnych etapów

Podane ceny są uśrednione dla wszystkich województw i mogą różnić się w zależności od wybranej firmy remontowej.

Przygotowanie pomieszczenia do remontu

Demontaż starych mebli i sprzętów AGD: 500 złotych

Skucie starych płytek ze ścian i podłogi: około 30-50 zł/m2 (koszt takiej usługi zależy od tego, czy są to płytki ścienne czy płytki podłogowe, płytki z ceramiki czy płytki gresowe)

Usunięcie powłok malarskich:5-10 zł/m2 (więcej kosztuje usuwanie farby olejnej)

Modyfikacja lub wymiana instalacji elektrycznej i instalacji wodno-kanalizacyjnej: ten etap remontu wiąże się z kuciem ścian, więc jest dość kosztowny. Cenę podaje się zwykle za pojedynczy punkt instalacyjny, w zależności od tego, gdzie mają się znaleźć nowe punkty i z czego wykonane są ściany. Średnio należy liczyć 60-100 złotych na jeden punkt elektryczny i około 400-600 złotych za podłączenie zlewozmywaka i zmywarki. Co istotne, jeśli w kuchni przewody doprowadzające prąd są aluminiowe, konieczne trzeba je wymienić na miedziane, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

Montaż nowego grzejnika: 80-100 zł/szt

Wygładzenie powierzchni ścian: 35 zł/m2

 

kalkulator kosztów remontowych

 

Etapy i ceny prac wykończeniowych

Wykończenie ścian: 60-90 zł za metr kwadratowy płytek (w zależności od ich rozmiaru płytki i stopnia skomplikowania wzoru).

Położenie nowej podłogi w kuchni: układanie płytek o standardowych wymiarach - 90 zł/m2, deska barlinecka lub panele winylowe z systemem zatrzaskowym – 30 zł/m2 (jeśli potrzebna jest wylewka samopoziomująca to dodatkowo 30 zł/m2).

Położenie warstwy gruntującej na ściany i sufit: 5-10 zł/m2

Malowanie powierzchni sufitu: 15 zł/m2

Montaż zabudowy kuchennej i oświetlenia oraz instalacja sprzętu AGD: 500-600 złotych (w zależności od liczby mebli oraz punktów świetlnych)

 

remont kuchni w domu i bloku

 

Co jeszcze trzeba uwzględnić w kosztorysie?

Do powyższych kosztów należy doliczyć koszt zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych (płytki, klej do płytek, preparat gruntujący oraz emalia akrylowa lub lateksowa) oraz koszt mebli kuchennych. Najtańsze są gotowe meble kuchenne, które można kupić w marketach budowlanych już za kilkaset złotych, jednak ich jakość pozostawia sporo do życzenia. Za przyzwoite, spersonalizowane meble modułowe trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych, natomiast dobrej jakości meble na wymiar to, w zależności od rodzaju wybranych frontów i systemów do przechowywania, wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych (od 500 do 2500 na metr bieżący). Do tego dochodzi zakup sprzętu AGD (3-5 tysięcy złotych), blat kuchenny (50-100 złotych za metr bieżący) oraz oświetlenie.

Sugerując się powyższymi kwotami można w przybliżeniu oszacować, że całkowity koszt remontu kuchni o powierzchni 8 m2 wyniesie około 20 tysięcy złotych, przy założeniu, że wykończenie kuchni, umeblowanie i sprzęt AGD jest średniej jakości. Oczywiście koszt remontu kuchni można starać się zmniejszyć, wykonując część prac budowlanych samodzielnie - o ile wymianę instalacji elektrycznej lepiej jest zostawić fachowcom, we własnym zakresie możesz na przykład zagruntować i pomalować ściany.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Kuchnia narożna Gardena Grey 240x300 lakierowana Kuchnia narożna Mia Picard bez blatu Kuchnia Gardena Grey 260 lakierowana Kuchnia Next 260 daglezja bielona antracyt połysk bb
Meble kuchenne modułowe Meble kuchenne narożne Szare meble kuchenne Białe meble kuchenne

 

Powrót