Jak oświetlić salon? Rodzaje lamp do pokoju dziennego

07.09.2020

Salon jest miejscem, gdzie spędzamy najwięcej wolnego czasu. Zwykle nie jest to tylko oglądanie telewizji, ale przeróżne inne zajęcia. Jeśli pokój dzienny stanowi wspólną przestrzeń z kuchnią i jadalnią, to oświetlenie takiego pomieszczenia może być dużym wyzwaniem. Problemem jest nie tylko spora powierzchnia wymagająca doskonałego oświetlenia, ale również różnorodne funkcje, jakie powinno spełnić światło. Przy tego typu komplikacjach najważniejsze jest planowanie i wybór odpowiednich lamp.

 

oświetlenie salonu w Merkury Market

 

Lampy do salonu

Lampy sufitowe do salonu to najpopularniejszy rodzaj oświetlenia stosowany do rozjaśnienia całego pomieszczenia. Jedno źródło światła na pewno nie wystarczy. Warto od razu pomyśleć o wyodrębnieniu poszczególnych stref i zastosowaniu różnorodnych lamp, aby stworzyć ciepły i przytulny klimat. Pokój dzienny z założenia jest miejscem wielu zajęć. Tutaj odpoczywamy, jemy posiłki, oglądamy telewizję, przyjmujemy gości, spędzamy czas na zabawie z dziećmi lub odrabiamy z nimi lekcje.

Żyrandol zawieszony w centrum na pewno nie wystarczy, dlatego już na etapie projektowania wnętrza warto zaplanować kilka alternatywnych rozwiązań oświetlenia. Mogą to być między innymi pojedyncze punkty oświetleniowe na suficie lub na ścianach. Warto zadbać też o praktycznie rozplanowane włączniki, a także gniazda elektryczne, do których będzie można podłączyć pojedyncze lampy stojące, trzeba rozmieścić jeszcze na etapie prac budowlanych, przed wygładzeniem i malowaniem ścian. Warto dobrze przemyśleć układ pomieszczeń oraz tego, w jakim miejscu będą stały najważniejsze meble — stół, ława lub kanapa — bo to do nich dopasowuje się sztuczne światło tak, by było w pełni funkcjonalne.

Do zastępowania światła dziennego wybiera się zwykle pojedyncze źródło światła, które umieszcza się w centralnym punkcie sufitu. Oświetla on całe pomieszczenie równomiernie niezbyt mocnym światłem. Opcji jest wiele i wcale nie musi to być staromodny żyrandol zawieszony pośrodku sufitu. Do wyboru są znacznie nowocześniejsze plafony, lampy wiszące, albo systemy szynowe oraz oprawy wpuszczane.

 

salon - wyposażenie i oświetlenie

 

Oświetlenie blatu kuchennego i aneksu kuchennego

Kuchnia połączona z salonem, z racji swojej funkcji, musi mieć dobrze dobrane oświetlenie nad blatami roboczymi. Świetnie nadaje się do tego oświetlenie podszafkowe, jak i oświetlenie podszafkowe led. Jest niewidoczne z zewnątrz, energooszczędne i daje światło jedynie nad miejscem pracy.

Lampy wiszące nad stołem wykorzystywane są najczęściej przy codziennych posiłkach. W pokoju dziennym sprawdziłaby się jednak jedna większa lub rząd kilku mniejszych źródeł światła. Lampy do jadalni (koniecznie na osi stołu) podkreślają miejsce i wydzielają stół ze wspólnej przestrzeni salonu.

 

Nieszablonowe źródła światła w salonie

W pokoju dziennym warto zastosować inne źródła światła. Popularne stają się oświetlenie meblowe i oświetlenie punktowe.

Spotlights, czyli popularne reflektorki pozwalają na skierowanie strumienia światła w określone miejsce. W ten sposób podświetlimy ulubiony obraz na ścianie lub rozjaśnimy przestrzeń wokół telewizora, co bardzo ułatwia oglądanie. Odpowiednio ustawione wykreują przytulną i intymną atmosferę nawet bardzo dużym pomieszczeniu.

Bardzo przydatne bywa oświetlenie mebli, w tym wnętrza szaf. Dużo łatwiej odnaleźć potrzebne rzeczy, nie tylko po zmroku. Ten rodzaj światła pełni także funkcję dekoracyjną, gdy wykorzystamy go w witrynach ze szkłem i porcelaną lub meblościankach w pokoju dziennym. Niektórzy producenci proponują takie udogodnienie w standardowym wyposażeniu albo z możliwością dokupienia do zestawu mebli.

Listwy ledowe także coraz częściej pojawiają się jako elementy ozdobne, przyklejone bezpośrednio do ścian, sufitów czy ukryte w podłodze.

 

salon

 

W czasie rozplanowywania oświetlenia warto zachować zdrowy rozsądek i logiczny umiar. Wnętrze nazbyt rozświetlone, przeładowane światłem, a zwłaszcza różnymi efektami świetlnymi, będzie po prostu nieestetyczne, kiczowate i odpychające. Lepiej by światło stało się delikatną, elegancką dekoracją oraz ciekawym akcentem niż główną atrakcją pomieszczeń.

 


 

Powrót