Jak sadzić tuje?

18.08.2023

Żywotniki, zwane również tujami, to popularne rośliny iglaste do ogrodów i na działki. Cenione są za swój szybki wzrost, łatwe utrzymanie i możliwość formowania. Tuje sadzi się zarówno jako pojedyncze rośliny, jak i w formie żywopłotów. Jak wygląda prawidłowe sadzenie tui? Kiedy się podjąć tego zadania, jak się przygotować do sadzenia tui i w jakiej odległości sadzić tuje od siebie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule.

 

jak sadzić tuje?

 


W tym artykule:

1. Jaka jest najlepsza gęstość sadzenie tui?

2. Jak sadzić tuje przy ogrodzeniu?

3. Kiedy najlepiej sadzić tuje?

4. Jak wygląda sadzenie tui krok po kroku?

5. Jak sadzić tuje w donicy?

6. Jak dbać o posadzone tuje?



 

Jaka jest najlepsza gęstość sadzenie tui?

Gęstość sadzenia tui zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj odmiany żywotników, zamierzony cel, pożądany efekt wizualny oraz dostępna przestrzeń. Niektóre odmiany sadzi się gęściej, inne potrzebują więcej miejsca dla siebie. Jeśli chcesz stworzyć zwarty żywopłot, powinieneś rośliny posadzić w mniejszej odległości od siebie, a jeśli interesuje Cię swobodniejsze nasadzenie — rośliny mogą być sadzone rzadziej. W przypadku sadzenia żywotnika jako solitera, czyli pojedynczej rośliny, odległości sadzenia tui w ogrodzie nie mają aż tak dużego znaczenia.

Najpopularniejszymi odmianami tui są tuja 'Szmaragd' oraz 'Brabant'. W jakiej odległości sadzić tuje tych odmian? Ważne są dobre odstępy przy sadzeniu. Tuje muszą mieć w końcu miejsce na prawidłowy rozwój.

Jaka jest gęstość sadzenia tui 'Szmaragd' na żywopłot?

Odmiana ta ma charakterystyczny, stożkowaty pokrój. Najlepiej młode sadzonki sadzić w odległości 50 - 60 cm od siebie. To umożliwi roślinom prawidłowy rozwój i zapewni na dość miejsca, by mogły się ładnie rozrosnąć i zagęścić.

Jak sadzić tuje 'Brabant' na żywopłot?

Odmiana jest nieco szersza niż w przypadku 'Szmaragdu'. Tuja 'Brabant' powinna być sadzona w odległości od 60 do 80 cm od siebie.

 

co ile sadzić tuje?

 

Jak sadzić tuje przy ogrodzeniu?

To, jak bardzo należy odsunąć się od ogrodzenia z sadzeniem, zależy przede wszystkim od tego, na jaką odmianę się zdecydowałeś. Szerokość docelowa dorosłej rośliny będzie determinowała to, w jakiej odległości sadzić tuje od ogrodzenia.

Zwykle przyjmuje się, by nie sadzić tui przy ogrodzeniu w odległości mniejszej niż 50 cm. Jeśli kupione przez ciebie okazy będą szersze, odległość od płotu sąsiada powinna być większa. Zbyt mała odległość może powodować zaburzenia w rozwoju roślin lub uszkodzenia w ogrodzeniu.

 

kiedy sadzić tuje?

 

Kiedy najlepiej sadzić tuje?

Najkorzystniejsze terminy sadzenia to wczesna wiosna (marzec-kwiecień) oraz późna jesień (wrzesień-październik). Okazy, które kupuje się w pojemnikach, można sadzić właściwie przez cały sezon, o ile ziemia nie jest zamarznięta.

Kiedy można sadzić tuje ogrodowe?

Sadzenie tui wiosną po okresie mrozów pozwala roślinie osiedlić się przed sezonem wzrostu. Korzenie tui mają wówczas wystarczająco dużo czasu na rozwinięcie się przed letnimi upałami. Jest to szczególnie korzystne w regionach o ciepłym klimacie, gdzie lato może być gorące i suche.

Z kolei sadzenie tui jesienią umożliwia roślinie ukorzenienie się przed zimowym spoczynkiem. W chłodniejszych regionach korzenie mają okazję zakorzenić się przez całą jesień i zimę, co zapewnia zdrowszy start wiosną. Unikaj sadzenia tui zbyt blisko zimy, gdy gleba jest już zbyt zimna do prawidłowego się ukorzenienia.

Należy pamiętać, że terminy te mogą się różnić w zależności od konkretnej lokalizacji i klimatu w Twoim regionie. Jeśli masz wątpliwości co do najlepszego czasu na sadzenie tui w swojej okolicy, zawsze warto skonsultować się z lokalnym ogrodnikiem lub zapytać w szkółce, w której kupiłeś okazy.

 

jak sadzić tuje?

 

Jak wygląda sadzenie tui krok po kroku?

Jak sadzić tuje w ogrodzie? Sadzenie tui jest dość proste, ale ważne jest zachowanie odpowiednich kroków, aby zapewnić sukces i zdrowy rozwój roślin. Na początku warto wybrać odpowiednią odmianę rośliny i zapoznać się z jej wymaganiami. Koniecznie porównaj te wymagania z tym, co posiadasz w swoim ogrodzie. Tuje zwykle lubią oświetlone stanowiska, ale są w stanie rosnąć również na częściowo nasłonecznionych miejscach. Preferują przepuszczalną glebę. Dostępne w Twojej okolicy szkółki będą na pewno posiadały odmiany oraz okazy, które są przystosowane do warunków klimatycznych w regionie, w tym do mrozów, łagodniejszych lub ostrzejszych zim oraz ewentualnych silniejszych wiatrów.

Przygotowanie podłoża pod sadzenie tuj

Ważne jest to, by wiedzieć, do jakiej ziemi sadzić tuje. Przed rozpoczęciem sadzenia koniecznie upewnij się, że gleba spełnia wymagania roślin. Odpowiednie sadzenie tui to też dobre przygotowanie ziemi. Gleba powinna być rozluźniona, przekop ją zatem dobrze. Tuje lubią glebę żyzną i przepuszczalną. Zbyt piaszczystą lub zbyt gliniastą ziemię wzbogać dodatkowo składnikami odżywczymi, najłatwiej to zrobić, przekopując ziemię i mieszając ją przy tym z kompostem.

Nigdy nie sadź tui bezpośrednio w trawniku. Rosnąca trawa będzie mocno konkurować z młodymi sadzonkami, przez co wzrost tui będzie osłabiony.

Kopanie dołków pod rośliny

Sadzenie tui rozpocznij od wykopania dołków pod konkretne rośliny. Pojedynczy dołek powinien być o kilka centymetrów głębszy i szerszy niż koszenie rośliny. Jeśli kupiłeś okazy w pojemnikach, wykop dołki, do których pojemniki swobodnie się zmieszczą i będą znajdowały się kilka centymetrów pod poziomem ziemi.

Jeśli nie przekopałeś ziemi wcześniej lub nie uzupełniłeś jej o kompost, zrób to teraz. W tym celu wykop dwa razy głębszy dołek i ziemię z dna pomieszaj z kompostem.

W czasie kopania dołków możesz młode sadzonki (a właściwie samą bryłę korzeniową tui) zanurzyć na kilka minut w wodzie. To pomoże im później w łatwiejszym zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu.

Prawidłowe sadzenie tui — Jak głęboko sadzić tuje?

Umieść poszczególne okazy w dołkach tak, by znajdowały się na tej samej głębokości, co poziom ziemi. Wolne przestrzenie wypełnij ziemią i dociśnij całość.

Po posadzeniu roślin obficie podlej okazy. W pierwszych tygodniach po posadzeniu szczególnie mocno dbaj o odpowiednie nawodnienie, na ten aspekt szczególnie zwracaj uwagę w czasie suchych dni.

 

jak sadzić tuje?

 

Jak sadzić tuje w donicy?

Nie wszystkie okazy żywotników sadzone są w gruncie. Odmiany tui są na tyle różnorodne i ciekawe, że często wykorzystuje się te rośliny jako ozdobne okazy na balkonach i tarasach — sadzi się je wtedy do dużych donic lub skrzyń. Sadzenie tui w donicy jest wyjątkowo proste.

Sadzenie tui krok po kroku do donic

Na początku przygotuj donice. Na dnie ułóż nieco żwiru lub małe kamienie. To warstwa przepuszczalna, która ułatwi wodzie spływanie i będzie zapobiegała tworzeniu się zastoisk. Wsyp małą warstwę ziemi i ułóż tuję w donicy. Wolne przestrzenie wypełnij ziemią, dociśnij całość i obficie podlej roślinę.

 

Jak dbać o posadzone tuje?

Nowo posadzone rośliny wymagają szczególnej uwagi. Najważniejsze będzie regularne podlewanie tui, o którym wspominaliśmy już wcześniej. Podlewaj tuje zwłaszcza przez pierwszy rok po posadzeniu i w okresie suchych dni.

Oprócz podlewania ważne jest nawożenie. Regularne nawożenie pomoże w zdrowym rozwoju roślin. Najlepiej używać nawozów uniwersalnych lub nawozów przeznaczonych do roślin iglastych. Rynek oferuje też specjalne nawozy przeznaczone tylko do żywotników, a nawet do konkretnych odmian tui.

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, jakie wykonuje się przy tujach, jest przycinanie. Regularne przycinanie roślin pomaga w zachowaniu pożądanego kształtu, a także pomaga w zagęszczaniu się roślin. Obcinaj nadmiernie rosnące pędy, formując odpowiednio krzewy. Wykonuj też cięcia sanitarne, które polegają na usuwaniu chorych, uschniętych lub uszkodzonych gałęzi.

W pierwszym roku po posadzeniu tui zadbaj również o osłonięcie roślin przed mrozem. Młode sadzonki możesz osłonić agrowłókniną, nieco większe okazy wystarczy obsypać korą lub liśćmi wokół korzeni.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak zrobić skalniak w ogrodzie?

Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie

Kwiaty domowe, które oczyszczają powietrze i ozdobią wnętrze

Powrót