Odpowiednie oświetlenie mieszkania

14.01.2014

Odpowiednia ilość światła w mieszkaniu potrafi zmienić nawet najbardziej surowe wnętrze  w przytulne i funkcjonalne pomieszczenie. Właściwe rozmieszczenie światła, nie tylko będzie pełnić funkcję dekoracyjną, ale także przyczyni się do podniesienia komfortu życia domowników.
 Przy wyborze oświetlenia powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia, które chcemy oświetlić, a także funkcję, jaką ma to oświetlenie spełnić, czy to ma być oświetlenie ogólne czy miejscowe jak np. lampka biurkowa.
 Ważnym czynnikiem jest również styl naszego mieszkania. Oprawa oświetleniowa powinna harmonizować z aranżacją wnętrza. Nowoczesne, proste oprawy nie będą dobrze wyglądały  w otoczeniu ciężkich, stylowych mebli.
 Dzięki odpowiedniemu oświetleniu, możliwa jest optyczna zmiana wyglądu danego pomieszczenia. Dodatkowe doświetlenie górnej części, optycznie powiększy pokój, natomiast lampy, których światło zostało skierowane na dół, sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało na mniejsze niż jest w rzeczywistości.  W przypadku wąskiego, prostokątnego pomieszczenia światło skierowane na krótsze ściany sprawi, że pokój nabierze proporcjonalnego wyglądu.
 Przy zakupie, ważna jest również barwa oświetlenia. Światło ciepłe obniża koncentrację i sprzyja atmosferze relaksu i odpoczynku. Jego przeciwieństwem jest światło zimne np. halogenowe. Światło takie idealnie pasuje do nowoczesnego stylu, nie męczy wzorku i pobudza do pracy.
 Przy oświetleniu mieszkania powinniśmy się kierować się zasadą im więcej punktów światła, tym lepiej. Większa liczba lamp o słabym świetle zapewni nam lepsze oświetlenie niż jedna, centralnie umieszczona.
 Każde pomieszczenie, niezależnie od tego jaką funkcję pełni, powinno być odpowiednio oświetlone. Punkty świetlne powinny być tak rozmieszczone, by spełniały swoje zadanie.
 W przypadku kuchni powinniśmy zamieścić dwa rodzaje światła. Oprócz oprawy sufitowej, która rozjaśni nam pomieszczenie, często wykorzystuje się oczka halogenowe, które idealnie oświetlą nam blat kuchenny.
 Sypialnia jest miejscem, które sprzyja naszemu wyciszeniu i relaksowi. Oświetlenie tego pomieszczenia jest niezwykle ważne. Ogromną rolę odgrywają tutaj lampki nocne i lampy stojące, które dają łagodne i ciepłe światło. Dobrym rozwiązaniem są również żarówki o słabszej mocy, co powoduje osłabienie ostrości światła. W sypialni warto też pomyśleć o oświetleniu sufitowym, które w razie potrzeby doskonale rozświetli naszą  sypialnię.
 Jeżeli w sypialni mamy telewizor, to powinniśmy pamiętać o dodatkowym oświetleniu, które będzie eliminować kontrast pomiędzy jasnym obrazem telewizora a zaciemnioną sypialnią.
 W pokoju dziennym sprawdzą się różne typy oświetlenia. Ponieważ pokój ten służy nam w przeróżny sposób, oświetlenie w nim powinno być jak najbardziej uniwersalne. Pokój dzienny często służy nam do spotkań rodzinnych, odpoczynku, czytania czy oglądania telewizji i dlatego oświetlenie powinno być dostosowane do funkcji, jaką salon pełni w danym momencie.  Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj lampa sufitowa, ale nie powinniśmy zapominać o efektownych kinkietach czy lampach stojących, które dają łagodne i nastrojowe światło.
 Odpowiednie oświetlenie powinno znajdować się przede wszystkim w pokoju dziecka. Lampa górna ułatwi mu zabawę i będzie bardziej bezpieczna niż np. lampa stojąca. Przy łóżku warto umieścić lampę, która ułatwi nam czytanie bajek. Jeżeli dziecko boi się spać w ciemności, idealnym rozwiązaniem będzie tutaj lampka ze ściemniaczem, która po ściemnieniu pozwoli dziecku spokojnie zasnąć. Dziecko w wieku szkolnym powinno mieć dodatkową lampkę biurkową, która zapewni mu komfortowe warunki do nauki. Dziecko praworęczne powinno mieć ustawioną lampkę po lewej stronie, zaś leworęczne, po prawej.
 W łazience powinniśmy zadbać o dobre światło przy lustrze. Aby było ono dobrze oświetlone powinny znajdować się dwie lampy, jedna po prawej a drugiej po lewej stronie. Innym rozwiązaniem są panele świetlne, które dokładnie oświetlą naszą postać. Dobrze też zastanowić się nad lampkami dekoracyjnymi, podkreślającymi wybrane miejsca np. kącik z wanną.
 Oświetlenie korytarza i klatki schodowej pełni funkcję praktyczną, jak również dekoracyjną. Oprócz plafonów czy kinkietów, dających stałe światło, warto zastanowić się nad zastosowaniem lampek z detektorami ruchu. Lampki te zapalają się, gdy w korytarzu jest ciemno, a czujnik wykrywa ruch. W przypadku klatki schodowej czy dłuższych korytarzy warto pomyśleć o  łączniku schodowym, dzięki któremu możemy włączyć lub wyłączyć światło na jednym lub drugim końcu.

 

Powrót