Ogrzewanie podłogowe - rozwiązanie praktyczne i tanie

02.09.2021

Nowoczesne i wygodne, ogrzewanie podłogowe z roku na rok zyskuje sobie coraz większą popularność. Pozwala m.in. zrezygnować z zajmujących miejsce, nieestetycznych grzejników, wprowadza we wnętrzu poczucie komfortu - dzięki niemu domownicy raz na zawsze zapominają o niezdrowej, zimnej podłodze. O ile jednak położenie ogrzewania podłogowego na płytki ceramiczne nie budzi żadnych wątpliwości, o tyle na panele - już tak. Jakie wykończenie podłogi sprawdzi się najlepiej na ogrzewaniu podłogowym?

 


W tym artykule:
1. Panele na ogrzewanie podłogowe? Czy to dobry pomysł?
2. Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
3. Kilka słów o ogrzewaniu podłogowym
4. Jaki podkład pod panele zastosować?
5. Jakich oznaczeń szukać na panelach?
7. Sekret tkwi w umiejętnym montażu podłogówki
8. Gdzie kupować panele pod ogrzewanie podłogowe?

 



 

Panele na ogrzewanie podłogowe? Czy to dobry pomysł?

Przyjemne ciepło pod stopami, niewidoczna instalacja - to tylko niektóre z wielu zalet ogrzewania podłogowego. Jeszcze do niedawna montowaliśmy je przede wszystkim pod płytki podłogowe - takie rozwiązanie zawsze jest bezpieczne i efektywne. Okazuje się jednak, iż na ogrzewaniu podłogowym z powodzeniem można położyć też panele. Dzięki temu przyjemne uczucie ciepła uzyskamy nie tylko w kuchni czy łazience, ale też w sypialniach, salonie, a nawet przedpokoju czy domowym gabinecie!

Oczywiście nie oznacza to, iż na ogrzewanie podłogowe nadaje się każdy materiał podłogowy. Panele i deski są jak najbardziej wskazane, jednak nie każdy produkt się do tego nadaje. Należy zwrócić uwagę m.in. na typ oraz grubość paneli podłogowych, ich jakość, ale też na rodzaj zastosowanego w mieszkaniu ogrzewania podłogowego. W przypadku paneli wykonanych z drewna trzeba rozważyć rodzaj surowca. Najlepiej wybrać materiały o niskim współczynniku skurczu. W przypadku drewna będą to m.in. dąb, tek, iroko czy merbau, czyli droższe gatunki. Jesion czy buk - surowce, z których panele znajdziesz praktycznie w każdym markecie - nie do końca się do tego nadają. Zamiast tańszych produktów, lepiej wybierać takie jak m.in. deska barlinecka - wykonane z drewna dębowego, wyróżniają się wysoką jakością i wytrzymałością.

 

Ogrzewanie podłogowe w salonie

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?

Dostępne w marketach panele podłogowe mają oznaczenia, które wskazują m.in. na możliwość położenia ich na instalację grzewczą. Jednak nie każdy produkt z odpowiednim znakiem od producenta okaże się optymalny w takim zastosowaniu. Najlepsze panele na ogrzewanie podłogowe to te o grubości minimum 8 mm. Zapewniają bowiem najlepszą przepuszczalność ciepła. Ale uwaga! Niekoniecznie oznacza to, że musimy szukać jak najgrubszych paneli. Trzeba je bowiem dopasować również do specyfiki pomieszczenia, m.in. liczby i ciężkości mebli, a także innych pomieszczeń - tak by uniknąć niebezpiecznych progów.

 

pokój dzienny z ogrzewaniem podłogowym

 

Kilka słów o ogrzewaniu podłogowym

Zanim zdecydujemy się na panele podłogowe z ogrzewaniem podłogowym, ustalmy, jaki typ instalacji znajdzie zastosowanie w naszym domu. Do wyboru mamy instalację wodną oraz elektryczną. Pierwsza jest całkowicie bezpieczna dla paneli laminowanych, a także rozwiązań takich jak np. panele podłogowe fornirowane. Instalacje elektryczne nie do końca sprawdzą się w przypadku podłóg z paneli. Gwałtowne wzrosty temperatury nie wpływa dobrze ani na panele laminowane, ani drewniane. Jeśli już zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, pamiętajmy o zakupie wysokiej jakości, profesjonalnego termostatu. Unikniemy w ten sposób nagłej zmiany temperatury - podłogi będą nagrzewać się stopniowo. Warto przy tym dobrze przeczytać warunki gwarancji, jaką zapewnia producent na wybrane panele podłogowe. Wielu z nich nie udziela jej w przypadku montażu na ogrzewanie podłogowe elektryczne. W przypadku instalacji grzewczej wodnej zawsze mamy do czynienia ze stopniową zmianą temperatur, dzięki czemu nasza podłoga jest bezpieczna.

 

Jaki podkład pod panele zastosować?

Okazuje się, iż w rozprowadzaniu ciepłoty z podłogówki to nie materiał pełni najważniejszą rolę, ale podkłady pod panele. To element, w który warto zainwestować. Jego grubość nie powinna przekraczać 3 mm. Jeśli będzie zbyt duża, stracimy nawet kilka stopni ciepła. Co więcej, w miejscach łączenia panele laminowane mogą zacząć niebezpiecznie się uginać. Optymalnym rozwiązaniem jest podkład pod panele ze zintegrowaną paraizolacją. Zadaniem tego elementu jest oddzielenie betonowej płyty od paneli. Powinien więc być cienki, odporny na ściskanie oraz posiadać jak najniższy opór cieplny.

 

Jakich oznaczeń szukać na panelach?

Grubość to nie jedyna ważna cecha paneli, na którą należy zwrócić uwagę. Zarówno panele laminowane, jak i panele winylowe, mają podany współczynnik oporu ciepła (R). Razem z podkładem opór nie może przekraczać 0,15m2*K/W. Zwykłe podłogi o grubości 10 mm mają oznaczenie 0,08m2K/W. Tego typu produkty są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o stosunek wytrzymałości i oporu cieplnego do ceny. Jeśli wybierzemy podłogę od renomowanego producenta, panele do 12 mm mają maksymalnie 0,10m2K/W. Co ciekawe, podłogi drewniane dwuwarstwowe 15 mm mają ten współczynnik już zbyt wysoki - R=0,18m2K/W.

Warto też zwrócić uwagę na klasę ścieralności wybranej posadzki do sypialni czy salonu. Panele na ogrzewanie podłogowe muszą mieć ten współczynnik jak najwyższy. Dostępne produkty mają oznaczenia od AC3 (klasa najniższa) do AC6 (klasa najwyższa).

 

panele na ogrzewanie podłogowe

 

Sekret tkwi w umiejętnym montażu podłogówki

Prawidłowe położenie podłogi z paneli ma kluczowe znaczenie w sprawnym funkcjonowaniu ogrzewania podłogowego. Przede wszystkim wybieramy produkty z systemem montażu na click. Panele klejone mogą okazać się bardzo kłopotliwe, ze względu na pojawiające się przy zmianach temperatury naprężenia i rozprężenia. Te pozornie nieznaczące zmiany mogą nawet uszkodzić podłogę w miejscach trwale zespojonych elementów. Aby ogrzewanie podłogowe działało prawidłowo, podkład, posadzka i panel muszą ściśle do siebie przylegać. Nie ma tu miejsca na złe wykonanie wylewki i jej nierówności. Gdy ogrzewanie będzie włączone, rozszerzająca się podłoga na części lub całej powierzchni może zacząć się wybrzuszać. Nawet niewielkie tego typu zmiany sprawią, iż panele nie będą już przewodzić ciepłoty ogrzewania we właściwy sposób.

 

Gdzie kupować panele pod ogrzewanie podłogowe?

Coraz częściej i chętniej wybierane ogrzewanie podłogowe wymaga zainwestowania w artykuły wysokiej jakości. Dotyczy to nie tylko samych paneli, ale też podkładu czy folii. W naszym sklepie możesz wybrać spośród wielu solidnych, wytrzymałych i spełniających wszelkie normy produktów. Oprócz paneli oferujemy też płytki nadające się na ogrzewanie podłogowe, w tym m.in. eleganckie płytki granitowe. Znaleźć tu też możesz produkty takie jak kleje, fugi i akcesoria do montażu płytek ceramicznych oraz wiele innych.

Należy jednak podkreślić, że błędne jest przekonanie, iż ogrzewanie podłogowe możemy zastosować pod każdym wykończeniem podłogi. Niezbyt nadaje się do tego m.in. wykładzina. Materiał sam w sobie jest dobrym izolatorem, trudno więc byłoby dogrzać taką powierzchnię. Jeśli już zdecydujemy się na takie rozwiązanie, szukajmy produktów zawierających oznaczenie producenta, zgodnie z którym wykładzinę można łączyć z ogrzewaniem podłogowym. Nie zaleca się też kładzenia dywanów na panele z podłogówką.


 

Zainspiruj się!

Płytki do Kuchni Terrawood Begie Płytki do salonu Hardwood Nogal Meble do przedpokoju Gerber biały/dąb sonoma Płytki na taras Long EXT
Płytki do Kuchni Terrawood Begie Płytki do salonu Hardwood Nogal Meble do przedpokoju Gerber biały/dąb sonoma Płytki na taras Long EXT

 

Powrót