Podłoga z desek - zalety i wady

10.03.2021

 

Drewniane podłogi nadają się do każdego mieszkania, są jednymi z częściej wybieranych materiałów remontowych. Na rynku mamy ogromny wybór materiałów podłogowych. Zdecydować możemy się na panele winylowe lvt, panele podłogowe fornirowane, deski barlineckie czy panele laminowane. Wymieniać można by długo. Decyzja, jaką podłogę powinieneś wybrać zależy głównie od budżetu, projektu mieszkania i przewidywanego sposóbu użytkowania.

Ponieważ panele i deski ułożyć można samodzielnie, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w jaki sposób to zrobić bez pomocy fachowca. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne deski podłogowe, powinieneś zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie podłoża.

Prawidłowo przygotowane podkłady pod panele powinny być suche, twarde i co najważniejsze - równe. Aby sprawdzić ich twardość, możesz przejechać po podkładzie śrubokrętem lub gwoździem i sprawdzić, czy rysa ma ostre krawędzie. Jeśli tak jest, oznacza to, że Twój podkład nadaje się do układania desek. Wilgotność podłoża zazwyczaj ocenia parkieciarz, lecz możesz zrobić to samemu - posiadając odpowiedni miernik. Jeżeli Twoja podłoga ma zbyt dużą wilgotność, konieczne będzie jej obniżenie poprzez nałożenie środka gruntującego. Takie przygotowanie podłogi pozwala na rozpoczęcie montażu.

Deski podłogowe - Merkury Market

Drewniana podłoga - wady i zalety Zalety posiadania podłogi z desek i litego drewna:

  • Uniwersalność - drewniana podłoga jest świetnym rozwiązaniem w niemalże każdym mieszkaniu, współgra z eleganckim jak i luźnym stylem wnętrza. Deski podłogowe wnoszą do pomieszczeń skandynawskie cechy i dodają wnętrzu naturalności.
  • Trwałość - deski wykonane z litego drewna są bardzo odporne na nacisk i złamania.
  • Izolacja hałasów - lite drewno nie przewodzi dźwięków, ponieważ jest grube i dosyć gęste. Dzięki temu podłoga nie przenosi stukotów i hałasów z innego pomieszczenia.
  • Łatwa renowacja - deski podłogowe w łatwy sposób można odnowić. Rysy, plamy oraz przetarcia można łatwo wyeliminować, poddając podłogę cyklinowaniu lub czyszczeniu.
  • Przytulne wnętrze - podłogi drewniane bardzo często nadają wnętrzu uroku i ciepła.

Deski podłogowe - Merkury MarketWady posiadania podłogi z drewna:

  • Panele podłogowe niższej jakości nie posiadają tak dobrej izolacji akustycznej.
  • Nie każdy rodzaj podłogi z drewna nadaje się na ogrzewanie podłogowe.
  • Parkiet jest rodzajem posadzki, która najczęściej ulega zarysowaniom.
  • Deski podłogowe nie tolerują wody, zatem o drewnianą podłogę należy dbać, chroniąc ją przed wilgocią.

 

Montaż desek podłogowych

Większość drewnianych powierzchni jest przyklejana do podłoża. Deski nakleja się na betonowy podkład lub płyty drewnopodobne. Istnieje także możliwość instalacji desek na legarach. Ten schemat wykorzystuje się na poddaszach, by uniknąć konieczności tworzenia betonowego podkładu. Dzięki pracy na legarach strop nie zostaje dodatkowo obciążony. Podłoga pływająca nie może być natomiast połączona ze ścianami. Każdy rodzaj deski przewiduje inny sposób montażu. Niezależnie jednak od wybranego sposobu montażu, pamiętaj, by pozostawić 2 cm odstęp (tak zwaną szczelinę dylatacyjną) na akcesoria wykończeniowe i listwy, by szczelinę osłonić listwą cokołową.

Deski podłogowe - Merkury Market

Układanie desek podłogowych

Klejenie drewna jest najtrwalszym sposobem montażu desek. Klej bardzo mocno zespala beton z drewnem, jednak trzeba wybrać odpowiedni produkt. Do mocowania desek należy wybrać kleje jedno bądź dwuskładnikowe - w zależności od rodzaju posiadanego drewna. Kleje jednoskładnikowe są bardziej elastyczne, a co za tym idzie - sprawdzą się przy cieńszych podłożach. Jeśli do układania użyjesz drobniejszych elementów takich jak np. mozaika, sięgnij po klej dwuskładnikowy z dodatkiem żywicy.

Klej powinno nakładać się na podłoże specjalną pacą z falami na zakończeniu. Ważne, by deski zostały ręcznie dociśnięte. Pomiędzy materiałem a drewnem nie może znajdować się powietrze. Po wyłożeniu elementów, deski należy obstukać młotkiem, gdy usłyszysz głuchy dźwięk - oznacza to, że materiał nie związał się poprawnie. Wówczas drewno należy docisnąć (obciążyć czymś na całą noc), by zlikwidować wolną przestrzeń.

Podłoga z desek na legarach

Minimalna grubość desek w podłodze na legarach musi osiągać 6 cm. Legary wykonywane są z drzew iglastych lub krawędziaków. Wysokość legarów powinna być o 2 cm grubsza, aniżeli planowana izolacja pomiędzy nimi. Ich długość natomiast powinna być mniejsza o 4 cm od odległości między ścianami. Jeśli chodzi o mocowanie legarów do szlichty, najlepiej jest zastosować stalowe wkręty z kołkami rozporowymi lub wkręty z podkładkami sprężystymi. Długość desek powinna być odpowiednio dobrana, by uniknąć strat materiałów. Ich grubość jest zależna od rozstawu legarów. Nie zawsze jednak się to udaje - jeżeli będziesz zmuszony dosztukować deski, należy ułożyć je z przesunięciem. Łączenia sąsiednich desek nie mogą się ze sobą pokrywać. Deski powinny być układane równolegle do ściany okiennej.

Deski podłogowe - Merkury Market

Układanie podłogi - legary

W pierwszej kolejności należy przyciąć legary, by dopasować ich długość. Kolejno, co 1 metr lub 1,5 metra trzeba wywiercić otwory na wkręty przytwierdzające legary do szlichty. Od spodu legarów powinno się przymocować specjalne paski z filcu, by osiągnąć izolację akustyczną. Sam sposób ułożenia powinien opierać się na zasadzie ustawiania legarów w równych od siebie odległościach oraz równolegle deska do deski. Jeśli potrzebujesz wyrównać różnicę poziomów, pod legarami umieść skrawki papy. Tak przygotowane legary można zamocować kołkami / wkrętami do szlichty.

Deski podłogowe należy zacząć układać od ściany z oknem. Do mocowania drewnianych elementów potrzebne są wkręty o dwukrotnie większej długości, aniżeli grubości deski. Deski trzeba układać po kolei tak, by ściśle do siebie przylegały. Jeżeli zauważysz małe szczeliny, dociśnij jedną do drugiej za pomocą drewnianego klocka. Jeżeli warstwy przymocowane są prawidłowo, pod izolację konieczne będzie wsunięcie wełny mineralnej. Kolejno przytwierdzamy kolejną część parkietu, aż zakończymy naszą pracę na ostatniej desce.

Deski podłogowe - Merkury Market

Układanie drewnianej podłogi na styku z innymi podłogami

Drewno, jako materiał bardzo wrażliwy na wilgoć powinien być montowany jako drugi w kolejności, zaraz po wykończeniach kamiennych lub ceramicznych. Na styku podłóg: drewnianej z ceramiczną, należy wykonać dylatację rozdzielczą. Polega to na przygotowaniu 10 mm szczeliny, która pozwoli na oddzielenie materiałów. Dodatkowo dylatacja rozdzieli podkłady Twoich podłóg.

Powrót