Rodzaje podłóg — jaką wybrać do salonu, łazienki, na taras? Sprawdź!

02.11.2023

Podłoga to element wnętrza, który musi być nie tylko estetyczny, ale też bezpieczny, łatwy do utrzymania w czystości, wygodny i wytrzymały. Dlatego kwestię tę warto dobrze przemyśleć. Obecnie mamy do wyboru mnóstwo nowoczesnych rozwiązań, które wyróżniają się nie tylko oryginalnym wyglądem, ale też wysoką jakością i wyjątkowymi właściwościami.

Zobacz, jakie są najpopularniejsze rodzaje podłóg do domu i jaką podłogę wybrać do konkretnego pomieszczenia? Z naszego artykułu dowiesz się, jaki wybór rodzaju podłogi będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę, wybierając podłogę do poszczególnych pokoi.

 

jaki rodzaj podłogi wybrać?

 


W tym artykule:

1. Jaki rodzaj podłogi wybrać?

2. Podłogi z naturalnego drewna

3. Podłogi laminowane

4. Panele fornirowane

5. Podłogi winylowe

6. Klasyczne płytki

7. Wykładziny podłogowe



 

Jaki rodzaj podłogi wybrać?

Najważniejsze w kwestii doboru podłogi jest dopasowanie jej rodzaju do specyfiki użytkowanego pomieszczenia. To niby oczywista kwestia, jednak w praktyce można tu popełnić znaczące błędy. Do wyboru mamy nie tylko podłogi drewniane, panele laminowane, wykładziny i ceramikę, ale też np. podłogi bambusowe, żywiczne, kompozytowe czy betonowe, a nawet podłogi skórzane.

W artykule przyjrzymy się jednak tym najbardziej dostępnym i najchętniej wybieranym rodzajom podłóg. Pamiętaj, że różne rodzaje podłogi mają różne właściwości, dlatego warto zapoznać się z tymi parametrami przed zakupem.

 

jaka podłoga najlepsza?

 

Podłogi z naturalnego drewna

Eleganckie, naturalne, ciepłe wizualnie i fizycznie — podłogi drewniane od lat są synonimem luksusu i jakości. Drewno nigdy nie wychodzi z mody, a dzięki możliwości wielokrotnej renowacji może służyć domownikom nawet przez kilkadziesiąt lat. Współcześnie przybiera ono różne formy — nie tylko typowego parkietu, ale też łatwiejszych do układania paneli warstwowych.

Deska lita - w tym wariancie podłoga drewniana wykonana jest z jednego kawałka drewna. Do produkcji używane są wyłącznie wysokogatunkowe surowce, takie jak jesion, dąb lub drewno egzotyczne. Tego typu parkiet najlepiej nadaje się do salonu, gabinetu czy sypialni. Dzięki nowoczesnym technikom obróbki podłogi drewnianej (takim jak postarzanie, strukturyzacja, patynowanie) można uzyskać naprawdę unikalny efekt.

Panel drewniany, zwany też podłogą warstwową, stanowi tańszą alternatywę dla parkietu z litego drewna. Panele wykonane są z dwóch lub trzech warstw: ozdobnej warstwy zewnętrznej z drewna szlachetnego oraz jednej albo dwóch warstw spodnich z drewna iglastego. Jednym z bardziej popularnych tego typu rozwiązań jest trójwarstwowa deska Barlinek.

Użycie częściowo materiałów niższej jakości przekłada się na niższą cenę paneli podłogowych warstwowych. Tego typu podłoga jest też łatwiejsza do ułożenia niż parkiet z litego drewna. Z powodzeniem można ją zamontować samemu w tzw. systemie pływającym. Aby nadać wnętrzu jeszcze więcej elegancji, warto zastosować listwy wykończeniowe drewniane. Co istotne, panele drewniane można położyć na ogrzewanie podłogowe.

 

podłogi drewniane do wnętrz

 

Podłogi laminowane

Wyglądem przypominają naturalne drewno, są jednak tańsze i łatwiejsze do ułożenia — to panele laminowane, cieszące się niesłabnącą popularnością alternatywy dla deski litej. Dostępne w ogromnej gamie wzorów i kolorów, mogą imitować każdy rodzaj materiału, również te wysokogatunkowe gatunki drewna. Proste do ułożenia, są też łatwe do utrzymania w czystości. Aby poprawić nieco ich akustykę, warto zastosować podkłady pod panele. Wybierając odpowiedni produkt na podłogę, trzeba zwrócić uwagę na klasę ścieralności. We wnętrzach mieszkalnych stosuje się panel o średniej klasie - od AC3 do AC4. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w salonie, gabinecie, sypialni, a nawet kuchni.

Niestety, w przeciwieństwie do drewnianej podłogi, panele tego typu są twarde i zimne. Do tego wykazują mniejszą odporność na ścieranie, zarysowania, a także skrajne temperatury. Zniszczonej podłogi laminowanej nie da się poddać renowacji, trzeba ją wymienić.

Niezależnie od rodzaju podłogi o fakturze drewnianej lub drewnopodobnej, rozwiązanie to pasuje praktycznie do każdego stylu aranżacji wnętrza — od klasycznego, przez rustykalny, aż po industrialny i minimalistyczny styl skandynawski. To też dobry wybór do większości pomieszczeń, nawet tych, które są intensywnie użytkowane. Wysokiej jakości panele podłogowe nadają się nawet do pomieszczeń biurowych i budynków użyteczności publicznej.

 

panele podłogowe

 

Panele fornirowane

Rozwiązaniem łączącym w sobie zalety paneli laminowanych oraz posadzki z litego bądź warstwowego drewna są panele podłogowe fornirowane. Zamiast laminatu, na wierzchniej warstwie mają one fornir z cienkich płatów drewna. Zachowuje więc wygląd taki sam jak deski z drewna litego. Tworzy tak samo atrakcyjną powierzchnię o unikalnym, naturalnym wyglądzie. W taki sam sposób odbija światło — co dla prawdziwego wielbiciela naturalnych rozwiązań ma spore znaczenie.

Jednocześnie panele fornirowane są proste w montażu oraz łatwe do utrzymania w czystości. Nie wymagają cyklinowania. Aby ułożyć je samodzielnie, potrzebne są nam jedynie listwy podłogowe i akcesoria wykończeniowe, dobre chęci oraz nieco cierpliwości!

 

płytki do łazienki

 

Podłogi winylowe

Panele podłogowe winylowe to nowoczesne rozwiązanie, łączące w sobie różne zalety wszystkich rodzajów podłóg! Zamiast drewna, ceramiki czy forniru, do ich produkcji użyto kilku warstw winylu. Najważniejsze ich części to główny rdzeń oraz drobno drukowana warstwa dekoracyjna. Panele winylowe mają taką samą szerokość jak wszelkie inne rodzaje podłóg — deski, panele podłogowe laminowane czy fornirowane, a nawet płytki ceramiczne. Jednak są znacznie cieńsze — ich grubość zwykle nie przekracza 7 mm. Wbrew opiniom niektórych, podłoga winylowa wcale nie stanowi lepiej wyglądającego linoleum. W rzeczywistości jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i nowoczesne. Niestety, często są one droższe od podłóg laminowanych.

Podłoga winylowa może imitować każdy materiał — od drewnianych desek do marmuru i granitu. Z tego względu nadaje się właściwie do każdego wnętrza. W salonie może przypominać piękną podłogę drewnianą, a w kuchni i łazience — płytki ceramiczne. Co ciekawe, panele winylowe podłogowe doskonale radzą sobie w pomieszczeniach, w których jest sporo wilgoci. Są szczelne i woda im nie jest straszna.

Panele winylowe są cieplejsze i mniej twarde niż laminat. Do tego są praktycznie całkowicie odporne na wilgoć. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, którym marzy się drewniana podłoga np. w kuchni lub łazience, ale obawiają się zniszczeń spowodowanych wilgocią lub nie mogą sobie na nie pozwolić ze względu na wysoką cenę.

 

podłogi z drewna

 

Klasyczne płytki

Rozwiązanie będące jednym z najpopularniejszych okryć podłogowych - płytki ceramiczne - sprawdza się wszędzie tam, gdzie podłoga narażona jest na wilgoć, uszkodzenia i inne szkodliwe dla niej czynniki. Z tego względu płytki stosujemy w kuchniach, łazienkach, na tarasach i balkonach. Dzięki ogromnej gamie wzorów, kolorów, ale też kształtów i gabarytów, płytki ceramiczne z powodzeniem można dopasować do każdego stylu wnętrza.

Podłoga z płytek może stanowić imitację kamienia, paneli drewnianych, a nawet materiałów takich jak marmur czy granit. Wybierając spośród ogromnej gamy produktów, należy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale też na klasę twardości i ścieralności płytki.

Należy jednak pamiętać, że płytki ceramiczne nie są tak ciepłe w dotyku, jak drewno. Z tego względu nie kładzie się ich za często w salonach i sypialniach, gdzie komfort chodzenia musi być naprawdę wysoki.

 

płytki ceramiczne

 

Wykładziny podłogowe

Miękkie i ciepłe wykładziny dywanowe dodają wnętrzu przytulności — świetnie sprawdzają się w sypialniach czy pokojach dziecięcych. Dostępne w wielu wzorach i kolorach, pasują do różnych aranżacji wnętrz. Niestety, w przeciwieństwie do innych podłóg, te pokryte wykładziną są trudne do utrzymania w czystości. Jeśli zdecydujemy się na produkt niskiej jakości, musimy też liczyć się z szybkim wycieraniem materiału. To kwestia szczególnie warta przemyślenia w domach, w których mieszkają zwierzęta.

Ten rodzaj podłogi sprawdzi się jednak tam, gdzie często chodzi się boso, z uwagi na wysoki komfort dla bosych stóp. Tego konkretnego rodzaju podłogi lepiej jednak nie wybierać do łazienek, kuchni i intensywnie użytkowanych miejsc.

Powrót