Schody prefabrykowane — czym są i jakie są ich zalety?

30.12.2022

Do niedawna budowa schodów polegała na wykonaniu odpowiedniego zbrojenia i wylewki na budowie. Było to czasochłonne i ciężkie zadanie, które nie zawsze przynosiło odpowiednie efekty. Alternatywą dla takich działań stały się schody prefabrykowane.

Prefabrykowane schody pozwalają na zaoszczędzenie czasu i osiągnięcie bardzo precyzyjnych standardów technicznych. Z uwagi na to stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Zobacz razem z nami, czym są prefabrykowane schody i jakie są największe zalety zastosowania takiego rozwiązania.

 

schody policzkowe, płytowe, ażurowe i kręte - prefabrykowane schody

 


W tym artykule:

1. Czym są schody prefabrykowane?

2. Jakie wymiary mają schody prefabrykowane?

3. Z jakich materiałów wykonuje się schody prefabrykowane?

4. Jakie rodzaje schodów prefabrykowanych możesz uzyskać?

5. Czy schody prefabrykowane montuje się samodzielnie, czy potrzebna jest profesjonalna ekipa?

6. Jakie są opinie na temat schodów prefabrykowanych?

7. Schody prefabrykowane czy schody wylewane na budowie — co wybrać?



 

Czym są schody prefabrykowane?

Schody prefabrykowane to gotowy produkt, który trafia na plac budowy w ukończonej formie i jest od razu przygotowany do montażu. Ten rodzaj schodów może być montowany zarówno jako schody zewnętrzne, jak i jako schody wewnętrzne. Używa ich się w budownictwie prywatnym, deweloperskim, budynkach użyteczności publicznej lub w zakładach przemysłowych.

Schody prefabrykowane to gotowe rozwiązanie — pozwala na szybszy montaż i wykonanie połączenia między poszczególnymi kondygnacjami bez potrzeby tworzenia skomplikowanych szalunków i wylewki. Mimo że jest to rozwiązanie gotowe, schody prefabrykowane są tak naprawdę robione na zamówienie. Z uwagi na to, że każde schody muszą być dostosowane do konkretnych warunków architektonicznych, proces ich tworzenia jest wykonywany według dostarczonych przez zamawiającego danych.

O tym, czy w czasie wznoszenia budynku wykorzysta się schody prefabrykowane, można zdecydować już na etapie projektowania budynku. Najpóźniej taką decyzję należy podjąć na etapie wznoszenia ścian i deskowania stropu.

 

Jakie wymiary mają schody prefabrykowane?

Ogromną zaletą schodów prefabrykowanych jest możliwość ich dokładnego dostosowania do danej sytuacji architektonicznej. Dokładne pomiary miejsca, w którym schody mają stanąć i przekazanie tych danych do producenta sprawi, że uzyskasz produkt, który jest idealnie dostosowany do Twoich potrzeb.

W schodach prefabrykowanych wybiera się nie tylko wymiary, ale również materiał wykonania oraz system konstrukcji. W zależności od typu schodów można zdecydować się na różne rozmiary. Schody i ich wymiary mogą być zatem dostosowane idealnie do danej sytuacji. Indywidualne podejście do konkretnego rozwiązania, łatwość montażu i szybkość uzyskania przejścia między kondygnacjami to zatem główne zalety prefabrykowanych schodów.

 

schody do domów jednorodzinnych i urzędów

 

Z jakich materiałów wykonuje się schody prefabrykowane?

Do produkcji gotowych schodów wykorzystuje się różne materiały. Wśród nich najpopularniejszy jest beton oraz żelbeton. Z uwagi na indywidualne preferencje, producenci mogą dostosować do potrzeb zamawiającej osoby nie tylko wymiary, ale również materiał wykonania schodów.

  1. Schody betonowe prefabrykowane — jeden z najpopularniejszych rodzajów schodów prefabrykowanych. O dużej popularności schodów betonowych decyduje przede wszystkim względnie niska cena i łatwość przygotowania produktu. Schody betonowe pozwalają też na dużą swobodę w kontekście wykończenia.

  2. Schody żelbetowe prefabrykowane — to trwałe i wytrzymałe rodzaje schodów prefabrykowanych. Dodatkowe wzmocnienia sprawiają, że żelbetowe schody prefabrykowane bez problemu mogą być montowane nawet na zewnątrz. Schody żelbetowe mają możliwość łatwiejszego kształtowania, dzięki czemu mogą występować w nietypowych wariantach konstrukcyjnych.

  3. Schody drewniane prefabrykowane — idealnie nadają się do wnętrz i są w stanie wydobyć z aranżacji piękny, swobodny charakter.

  4. Schody stalowe prefabrykowane — to trwała opcja idealna zwłaszcza do warunków zewnętrznych. Świetnie komponują się z nowoczesnymi bryłami budynków.

 

Jakie rodzaje schodów prefabrykowanych możesz uzyskać?

Coraz popularniejsze prefabrykowane schody dostępne są nie tylko w różnych wymiarach i wykonane z różnych materiałów — możliwe jest również uzyskanie specyficznie skonstruowanych schodów.

Producenci oferują między innymi prefabrykowane schody zabiegowe, schody prefabrykowane jednobiegowe, schody ze spocznikiem oraz schody kręcone. Dodatkowo dostępne są też schody płytowe, policzkowe, dywanowe i ażurowe.

Jak zatem widać, w systemie prefabrykacji można wykonać niemal każdy rodzaj schodów. Dzięki temu prefabrykowane schody mają tak szerokie zastosowanie.

 

Czy schody prefabrykowane montuje się samodzielnie, czy potrzebna jest profesjonalna ekipa?

Montaż schodów prefabrykowanych nie powinien przysporzyć zbyt wielu trudności, jednak samodzielne ich postawienie może okazać się kłopotliwe głównie ze względu na rozmiary i wagę produktu. Jeśli są to pełne schody prefabrykowane, konieczne będzie zamówienie odpowiedniego dźwigu. Schody z mniejszych elementów prefabrykowanych możesz już bez większych problemów zainstalować samodzielnie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do montażu skieruj się po poradę do specjalistów. Z pomocą dźwigu i odpowiedniej ekipy schody zostaną zamontowane w ciągu kilku godzin, jeśli zatem zależy Ci na czasie, zatrudnienie fachowców będzie jak najbardziej na miejscu.

Schody gotowe są do użycia tuż po montażu. Jeśli chcesz zadbać o ich wykończenie, zdecydować możesz się na panele, deski lub płytki i praktyczne cokoły.

 

schody z prefabrykatów

 

Jakie są opinie na temat schodów prefabrykowanych?

Schody z prefabrykatów to coraz popularniejszy trend w budownictwie. Szybkie postawienie schodów betonowych lub błyskawicznie wykonane schody żelbetowe? W przypadku schodów prefabrykowanych to żaden problem. Zobacz, jakie zalety posiada to rozwiązanie.

  • Schody prefabrykowane to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu. Proces montażu schodów prefabrykowanych trwa zaledwie kilka godzin, a schody są gotowe do użycia praktycznie od razu.

  • Decydując się na schody prefabrykowane, możesz zrezygnować z uciążliwych prac mokrych na placu budowy.

  • Ogromną zaletą będzie mało skomplikowany montaż schodów.

  • Ze względu na możliwość dostosowania się producenta, schody prefabrykowane pozwalają na zastosowanie wielu rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjnych. Oprócz możliwości indywidualnego zamawiania kształtu schodów istnieje też możliwość zamówienia wykończenia.

  • Prefabrykowane, gotowe schody są dokładniejsze niż schody wylewane na placu budowy.

  • Montaż schodów prefabrykowanych na zewnątrz nie jest uzależniony od warunków pogodowych.

Jak każde rozwiązanie, tak również schody prefabrykowane nie są pozbawione wad. Głównym mankamentem jest potrzeba dostosowania terminów. Schody muszą być założone przed wykonaniem zadaszenia, gdyż później ich montaż nie będzie możliwy. W wykonaniu schodów producent posługuje się danymi, które otrzymuje od zamawiającego, a wymiary te muszą być pobrane już w nieruchomości tak, by były dokładne. Wymiary zdejmuje się po wybudowaniu ścian nośnych i stropu. Ponadto schody betonowe i schody żelbetowe są ciężkie i do ich montażu będzie potrzebny dźwig.

 

Schody prefabrykowane czy schody wylewane na budowie — co wybrać?

Schody prefabrykowane szybko stały się atrakcyjną alternatywą dla schodów tradycyjnych, wylewanych na budowie. Głównym argumentem, przemawiającym za skorzystaniem z oferty gotowych schodów, jest czas realizacji, montażu i uzyskania sprawnego przejścia między kondygnacjami. Wykonanie schodów wylewanych na budowie trwa dłużej, a po wykonaniu schodów należy odczekać dłuższy czas na wyschnięcie. Całość trwa około 2-3 dni przy korzystnych warunkach pogodowych. Ściągnięcie szalunków następuje dopiero po 2 - 4 tygodniach. W porównaniu do kilkugodzinnego montażu jest to niezwykle długi czas.

 


 

Zainspiruj się!

 

Dom bez pozwolenia 70m2 - przepisy


8 praktycznych rozwiązań dla małego mieszkania


Układanie paneli na 1/3. Jak to zrobić?

Powrót