Zestaw chemii do pielęgnacji basenu, który warto kupić przed rozpoczęciem sezonu!

11.01.2022

Zakup basenu ogrodowego wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale także obowiązkami. Aby móc wspólnie z rodziną cieszyć się ze spędzania czasu w wodzie basenowej, trzeba na bieżąco dbać o jej krystaliczny wygląd i dobrą kondycję. Jaka chemia basenowa najlepiej uzdatni wodę i o czym należy pamiętać podczas dezynfekcji wody basenowej, aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń i uniknąć problemów zdrowotnych? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.


W tym artykule:

1. Dlaczego należy stosować środki chemiczne do basenu?

2. Od czego zacząć? Krok 1: sprawdź poziom pH wody

3. Krok 2: odkażanie wody. Metody chlorowa i tlenowa — czym się od siebie różnią?

- Metoda chlorowa

- Metoda tlenowa

4. Czego jeszcze używa się do pielęgnacji wody w basenie?



 

Basen ogrodowy w sezonie letnim dostarcza dużo radości, ale trzeba na bieżąco dbać o stan wody w basenie

 

Dlaczego należy stosować środki chemiczne do basenu?

Stojąca w basenie ogrodowym i ogrzewana promieniami słonecznymi woda ma to do siebie, że stanowi wymarzone środowisko do namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów. Co więcej, w trakcie użytkowania basenu do jego wnętrza dostają się spadające z drzew liście, drobne owady oraz wnoszony na stopach piasek i ziemia. Te organiczne zanieczyszczenia przyspieszają rozwój bakterii, grzybów i glonów, powodują powstawanie wewnątrz niecki nieestetycznych osadów, a także mętnienie wody. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka woda w basenie wydaje się czysta, nie oznacza to wcale, że kąpiel w niej będzie obojętna dla stanu naszej skóry czy samopoczucia.

Stosowanie chemii basenowej jest więc konieczne nie tylko ze względów estetycznych, ale też higienicznych oraz zdrowotnych. Produkty przeznaczone do uzdatniania wody z jednej strony zwalczają zanieczyszczenia, z drugiej działają prewencyjnie. Z tego względu odpowiednie preparaty należy mieć pod ręką już od pierwszego napełnienia basenu i używać ich do stałej dezynfekcji przez cały sezon letni.

 

Od czego zacząć? Krok 1: sprawdź poziom pH wody

Woda w basenie ogrodowym powinna mieć pH neutralne dla ludzkiej skóry, a więc mieszczące się w granicy 7-7,4. Jeśli jest zbyt kwaśna (pH mniejsze od 7), może powodować swędzenie ciała, mętność wody, wytrącanie się osadu i korodowanie metalowych elementów konstrukcji. Z kolei zbyt zasadowa woda (pH wyższe niż 7,4) podrażnia błony śluzowe, w szczególności oczy. Regulowanie wartości pH wody w basenach ma również na celu zwiększenie skuteczności procesów dezynfekcyjnych.

Do podwyższania oraz obniżania pH wody służy dedykowana chemia basenowa, po którą należy sięgać raz w tygodniu, po sprawdzeniu stanu wody za pomocą testera pH lub zwykłych papierków lakmusowych – zanurza się je w wodzie, odczekuje chwilę, a następnie odczytuje poziom pH na specjalnej wielokolorowej skali.

 

Tester do regulacji pH dołączany do zestawu startowego chemii basenowej

 

Krok 2: odkażanie wody. Metody chlorowa i tlenowa — czym się od siebie różnią?

Uzdatnienie wody nie byłoby możliwe bez jej dezynfekcji. Ma ona na celu zwalczenie wszystkich bakterii i innych drobnoustrojów i jest skuteczna jedynie, jeśli przeprowadza się ją w sposób ciągły. Wodę w basenie można zdezynfekować na dwa sposoby – metodą chlorową i tlenową.

 

Metoda chlorowa

Ten najpopularniejszy rodzaj dezynfekcji polega na dozowaniu do wody chloru w postaci tabletek, granulek lub płynu. Warto wiedzieć, że o ile granulki wsypuje się bezpośrednio do wody, zastosowanie tabletek wymaga posiadania unoszącego się na wodzie dozownika, który zapobiega miejscowemu odbarwieniu niecki basenowej przez chlor.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest jej duża skuteczność, niska cena i łatwość dezynfekcji. Z drugiej strony, chlor basenowy ma niezbyt przyjemny zapach i może podrażniać błony śluzowe, więc nie zawsze jego użycie jest zalecane.

Chloru należy używać regularnie, jednak zdarza się, że konieczne jest przeprowadzenie szybkiej dezynfekcji wody basenowej, tak zwanego chlorowania szokowego — na przykład po na każdym napełnieniu basenu wodą bądź jego uruchomieniu przed sezonem.

 

Pływak na chlor do basenu ułatwiający dozowanie tabletek 16,5 cm

 

Granulowany chlor do basenu (Chemochlor T granulat 65  1 kg)

 

Metoda tlenowa

W tym przypadku chlor zastępuje się aktywnym tlenem. Dezynfekcja bezchlorowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju uczuleniami. Tlen aktywny do basenów nie powoduje szczypania oczu ani podrażnienia skóry i nie ma charakterystycznego zapachu chloru, dlatego szczególnie polecany jest także, jeśli przydomowy basen będzie użytkowany przez małe dzieci. Z drugiej strony, tabletki o wysokiej zawartości aktywnego chloru sprzedawane w zestawie z aktywujących preparatem Aquablanc to znacznie większy wydatek niż chemia basenowa zawierająca chlor, dlatego ich popularność jest ograniczona.

 

Płyn Aquablanc A 1 l  (nie zawiera chloru)

 

Czego jeszcze używa się do pielęgnacji wody w basenie?

Trudno wyobrazić sobie prawidłową pielęgnację wody basenowej bez środków hamujących rozwój alg (inaczej glony morskie). Jeśli doszło do ich namnażania, poznasz to po mętnej wodzie, które zmienia swoje zabarwienie na kolor zielony i zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, w dodatku na dnie i ściankach zbiornika pojawia się śliski osad.

Preparaty glonobójcze do basenu - Antyglon zapobiegają rozwojowi nie tylko alg, ale również groźnych dla zdrowia grzybów oraz bakterii zwanych sinicami, które mogą powodować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, a także astmę. Do wyboru są płyny oraz tabletki, przy czym oba warianty są jednakowo skuteczne nawet w przypadku dużej zawartości glonów.

Choć antyglon do basenu to skoncentrowany środek służący do usuwania różnego rodzaju drobnoustrojów, nie posiada on nieprzyjemnego zapachu i jest stosunkowo tani. Glony w basenie namnażają się bardzo szybko, zwłaszcza w upalnie dni, więc tego typu chemię basenową w sezonie należy stosować co najmniej raz na tydzień.

 

Płynny preparat do usuwania glonów z basenów Alba 3 l

 

O czystą wodę skutecznie zadbają też koagulanty i flokulanty. Używa się ich, jeśli wielkość zanieczyszczeń jest na tyle mała, że usunięcie ich przez filtr jest praktycznie niemożliwe. Preparaty te powodują skupianie się mniejszych cząsteczek w większe lub ich adsorpcję na powierzchni flokulanta. W konsekwencji większość zabrudzeń można usunąć mechanicznie, na przykład za pomocą odkurzacza basenowego, pompy piaskowej lub kartuszowej. Środki wykorzystywane do flokulacji i koagulacji zazwyczaj kupuje się w płynie do samodzielnego wlania, ale w sprzedaży są także jednorazowe boje dozujące.

 

Pływająca boja dozująca do basenu - Multifunkcyjne tabletki 600g

 

Jeszcze innymi produktami dostępnymi na rynku chemii basenowej są klaryfikatory oraz środki odkamieniające. Te pierwsze wytrącają zestarzałe zabrudzenia, dbając o niemal krystaliczną czystość wody. Z kolei odkamieniacze do basenów likwidują ze ścianek zbiornika wapienny nalot, którego powstawanie powoduje zbyt twarda woda. Istnieją też specjalne produkty do usuwania tłustych osadów na linii wodnej.

Jeśli jednak będziesz dokonywał dezynfekcji wody w przydomowym basenie ogrodowym po raz pierwszy w życiu i nadal masz wątpliwości, jaka chemia basenowa sprawdzi się najlepiej, najlepiej zainwestuj w gotowy zestaw startowy chemii do basenu. W jego skład wchodzi zazwyczaj kilka odpowiednich preparatów dezynfekujących wodę w basenie ogrodowym: chlor basenowy, antyglon (chlor lub tabletki), testery pH oraz granulaty pH-plus i pH-minus. Samo czyszczenie wody w basenie chemią basenową jest niezwykle łatwe, natomiast koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta co do dozowania - dzięki temu unikniesz ich negatywnego wpływu na skórę i nieckę basenową.

 

Basen rozporowy 1,83 X 0,51M 57392

 

Basen rozporowy 1,83 X 0,51M 57392

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Duże baseny ogrodowe. Top 5 najciekawszych modeli produktów na nadchodzący sezon! Duże baseny przydomowe. Top 5 najciekawszych modeli produktów na nadchodzący sezon!
Basen ogrodowy na stelażu. O czym warto pamiętać przy wyborze basenu? O czym warto pamiętać przy wyborze basenu?
Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie

 

Powrót