Co położyć na starą podłogę drewnianą? Inspiracje i sprawdzone rozwiązania

27.02.2021

 

Drewniane panele i deski wyglądają naturalnie i dodają wnętrzu przytulności, ale wraz z upływem czasu matowieją, niszczą się i tym samym tracą swój pierwotny urok. Decydując się na gruntowny remont domu lub mieszkania, stajemy przed wyborem, co zrobić ze starą podłogą  - poddać ją renowacji, zdemontować czy przykryć?

W przypadku drewnianych desek lub parkietu ta ostatnia opcja jest często najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy oraz uniknięciem sporego bałaganu. Co więcej, drewno zapewni nam doskonałą izolację akustyczną oraz termiczną, więc – o ile nie ma takiej konieczności – po prostu szkoda się go pozbywać. Zdarza się też, że położenie nowej podłogi nie jest możliwe ze względów konstrukcyjnych (na przykład z powodu drewnianych stropów, dla których nowa wylewka byłaby zbyt dużym obciążeniem).

Co położyć na starą podłogę drewnianą? Najlepiej panele lub parkiet. Wcześniej jednak należy dokładnie obejrzeć i odpowiednio przygotować posadzkę, dzięki czemu remont pójdzie gładko i unikniemy niemiłych niespodzianek w przyszłości.

Laminowane panele podłogowe Dąb Oxford

Laminowane panele podłogowe Dąb Carmen

Sprawdzenie stanu desek i przygotowanie podłoża

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się powierzchni położonych desek. Sprawdzamy, czy jest wyrównana, stabilnie przytwierdzona do posadzki i nie została uszkodzona przez wilgoć, pleśń ani korniki. Jeśli nie, możemy bez obaw zabrać się do czyszczenia i gruntowania podłogi, a następnie położyć panele lub parkiet. W przypadku wątpliwości musimy znaleźć źródło problemu i jak najszybciej się go pozbyć. Ruszające się i wybrakowane deski stabilizujemy oraz uszczelniamy kitem, natomiast widoczne wybrzuszenia szlifujemy, dopóki nie wyrównamy powierzchni.

Jeszcze prostsze i idealne przy kiepskiej jakości podłodze jest zastosowanie płyt pilśniowych, które przywierca się do niej długimi wkrętami, mocując je w odległości około 30 cm od siebie (pomiędzy płytami zostawia się niewielkie szczeliny dylatacyjne). Dopiero na tak przygotowane podłoże możemy położyć panele lub parkiet.

Bardzo ważne jest, aby stara podłoga w mieszkaniu miała nie tylko równą powierzchnię, ale także była odpowiednio wypoziomowana. Jeśli została zamontowana starym sposobem na legarach, można do tego celu użyć płaskich klinów. Zaglądając pod deski, upewnijmy się również, że podczas ich układania zadbano o dobrą wentylację powietrza. Na wszelki wypadek zawsze warto zabezpieczyć nową podłogę przed wilgocią specjalną folią paroizolacyjną – zwłaszcza jeśli remontowane pomieszczenie znajduje się na parterze domu. W ten sposób zyskujemy pewność, że nawet jeśli przykryte deski zawilgotnieją, nie będzie to miało negatywnego wpływu na nowe wykończenie podłogi.

Kolejne często stosowane rozwiązanie, które jednak podobnie jak płyty pilśniowe widocznie podnosi poziom podłogi, to pokrycie niechcianego parkietu dostępną w sklepach budowlanych masą złożoną z żywicy epoksydowej i piasku (wylewa się ją na folię i po wyschnięciu szlifuje). W konsekwencji zyskujemy posadzkę całkowicie oddzieloną od drewnianej warstwy, ale oznacza to dodatkowe obciążenie dla stropu, ponieważ taki podkład pod panele powinien mieć grubość minimum 3,5 cm.

Układanie paneli na starej drewnianej podłodze

Jeśli decydujemy się na starej podłodze z drewna położyć panele, wybierzmy taki rodzaj, który posłuży nam przez długie lata. W sklepach dostępne są zarówno panele podłogowe laminowane, jak i panele podłogowe winylowe LVT. Te drugie są cienkie i elastyczne, ale również wyjątkowo trwałe i wodoodporne, więc świetnie nadają się do kuchni i łazienki. Zwróćmy także uwagę na klasę ścieralności, która powinna być dostosowana do konkretnego wnętrza – na przykład schody oraz hole są bardziej eksploatowane niż sypialnie, dlatego lepiej w tym przypadku skorzystać z paneli klasy AC4.

Kupując panele, zaopatrzmy się w odpowiedni ich zapas, mając na uwadze ewentualne pomyłki podczas przycinania i układania podłogi. Nieodpakowane opakowania zostawmy w remontowanym pomieszczeniu na minimum 48 godzin (jest to tak zwana aklimatyzacja lub leżakowanie).

Samo układanie paneli na starej podłodze praktycznie nie różni się niczym od montowania ich na żadnym innym podłożu. Po zastosowaniu folii paroizolacyjnej zwykle kładzie się je zgodnie z kierunkiem padania światła (prostopadle po okna). Przy ścianach oraz progach zostawia się szczeliny dylatacyjne o szerokości co najmniej 1 cm. Dzięki temu panele nie wypaczą się na skutek zmiennej temperatury i wilgotności powietrza w domu. Na koniec mocuje się listwy i akcesoria wykończeniowe oraz, jeśli jest taka potrzeba, podcina się skrzydło drzwiowe, żeby nie ocierało się o nową podłogę.

Panele winylowe LVT Cube 3D Grey

Deska podłogowa Barlinek Dąb Gold

Wymiana starej podłogi na parkiet

Na starą podłogę można położyć także parkiet. Na pewno będzie nas to więcej kosztowało, ale jeśli zależy nam na jakości i trwałości, warto pomyśleć o takiej inwestycji. Co więcej, parkiet w przeciwieństwie do paneli można wielokrotnie odnawiać.

Do wyboru mamy trzy rodzaje parkietu:

Parkiet klasyczny – klepki z litego drewna o grubości do 22 mm łączy się na system pióro-wpust

Parkiet lamelowy – deszczułki są krótsze, węższe i cieńsze od klasycznych (drewniana warstwa ma do 10 mm), polecane przy ogrzewaniu podłogowym

Parkiet mozaikowy – ma najkrótsze i najwęższe klepki o grubości do 8 mm, które nakleja się na specjalną siatkę lub papier.

Istnieje również sporo możliwości, jeśli chodzi o sposób ułożenia parkietu na starej podłodze. Od wielu lat najpopularniejszym wzorem jest jodełka, jednak warto rozważyć też inne wzory podłóg, na przykład szachownicę, drabinkę lub cegiełkę.

Podłoga z desek Barlinek Dąb Country Jodełka

Co wybrać - remont generalny czy przykrycie starej podłogi?

Jeśli rozpoczynamy remont i chcemy położyć panele lub nowy parkiet, dobrze zastanówmy się, zanim zerwiemy starą drewnianą podłogę. Prawdopodobnie okaże się, że zostawienie dotychczasowego podłoża jest zdecydowanie szybsze i bardziej opłacalne, zyskujemy też solidną warstwę izolacji.

Usunięcie starej podłogi to wbrew pozorom spore przedsięwzięcie i większy koszt materiałów potrzebnych do remontu. Zwykle nie wiemy, czego możemy się spodziewać po zdjęciu desek i z czym będzie się to wiązać. Najczęściej najdziemy pod nimi legary do demontażu lub, jeśli drewniane deski były klejone, nierówną powierzchnię wymagającą wyczyszczenia i zastosowania wylewki.

Czasem jednak może okazać się, że stan starej podłogi jest na tyle kiepski, że nie nadaje się jako baza pod układanie paneli, nawet jeśli planujemy użyć płyty OSB – na przykład jeśli deski podłogowe zaczęły gnić pod wpływem wilgoci. Wówczas jedynym opłacalnym rozwiązaniem jest zerwanie drewnianej posadzki i przeprowadzenie gruntowanego remontu.

Panele laminowane Dąb Apollo

Powrót