Jakie meble kuchenne wybrać - na wymiar czy gotowe zestawy?

10.01.2019

Kuchnia jest jednym z najbardziej wymagających pomieszczeń w naszych domach, dlatego jej urządzenie trzeba dobrze przemyśleć. Ważnym elementem funkcjonalnie zaaranżowanej przestrzeni jest taki dobór mebli, by oprócz walorów estetycznych, niosła ze sobą pełną wygodę w czasie codziennego użytkowania. Wybór właściwego rozwiązania jest kwestią subiektywną, niemniej warto wziąć pod uwagę kilka możliwości.

Jakie meble kuchenne wybrać?

Gotowy zestaw mebli kuchennych – zalety

Nie da się ukryć, że jedną z najważniejszych korzyści przemawiających za tym rozwiązaniem jest aspekt ekonomiczny. Gotowy zestaw nie tylko jest tańszy od mebli robionych na wymiar, ale i łatwiej i szybciej dostępny. Zwolennicy tego rozwiązania za zaletę uznają także możliwość łatwego montażu i demontażu takich zestawów, co jest nie lada ułatwieniem w razie przeprowadzki. Niezależne szafki kuchenne bez trudu można przetransportować i wstawić do kuchni w nowym mieszkaniu. Nie bez znaczenia jest również to, że nawet gotowy zestaw można dostosować do swojego gustu poprzez np. przemalowanie frontu lub wymianę uchwytów, aby bardziej odpowiadały naszym potrzebom. Koszt takich zmian i tak będzie niższy niż w przypadku zdecydowania się na wykonanie mebli na wymiar. Nowoczesne zestawy mebli do kuchni dają także możliwość wyboru: ta sama szafka może występować w kilku wariantach, abyśmy mogli samodzielnie ją dopasować wedle potrzeb.

 

Kiedy warto zdecydować się na meble na wymiar?

Meble na wymiar do kuchni to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które mają małą i nieustawną przestrzeń do zaaranżowania. Projekt mebli pod konkretne miejsce pozwoli na jak najlepsze wykorzystanie każdego centymetra oraz na podkreślenie atutów wnętrza i ukrycie jego niedoskonałości, np. w postaci skosów. Niewątpliwą zaletą mebli na wymiar jest ich dostosowanie do każdego rodzaju metrażu, dlatego tak naprawdę nie ma znaczenia, jaką powierzchnią dysponujesz. Na pierwszy rzut oka mało funkcjonalna wnęka może stać się ważnym elementem całej kuchni, jeśli odpowiednio się nią zagospodaruje. Nie musisz martwić się niestandardowej wielkości pomieszczeniem, ponieważ meble projektowane są z myślą dokładnie o konkretnych potrzebach, więc żadna niewykorzystana luka Ci nie grozi. Dodatkowo możesz je idealnie dopasować do już zakupionych sprzętów kuchennych.

Meble kuchenne na wymiar – personalizacja wyboru

Kuchnie „szyte na miarę” sprawdzają się zwłaszcza w przypadku osób, które mają swoją wizję na wyjątkowe wnętrze. Meble tworzone na wymiar dają nieograniczone możliwości pod tym względem: wygląd frontów, faktur, uchwytów i kolorystyki zależy tylko od wyobraźni klienta. Jeśli więc oferta mebli dostępnych w salonach do Ciebie nie przemawia, warto rozważyć ten pomysł. W końcu zaprojektowane pod kątem indywidualnych preferencji i oczekiwań wnętrze jest niezwykle ważne, by czuć się w nim dobrze.

Możesz przy tym zdecydować się na meble kuchenne na wymiar do samodzielnego montażu, o ile masz wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Jakie są jeszcze możliwości?

Dla lubiących praktyczne rozwiązania osób strzałem w dziesiątkę mogą okazać się meble modułowe, które są stosunkowo proste do montażu. Duży wybór poszczególnych elementów i dostępność wybranych produktów dodatkowo przemawiają za kuchniami modułowymi. Nie ma tu też miejsca na utarte schematy: bez trudu możesz dzięki temu rozwiązaniu realizować własne upodobania.

Meble kuchenne na wymiar - biała kuchnia

Co wziąć pod uwagę przy wyborze mebli do kuchni?

Przede wszystkim musisz uzmysłowić sobie, że kuchnia to wymagające pod względem rozmieszczenia umeblowania i sprzętów pomieszczenie i w przeciwieństwie, np. do salonu, nie tak łatwo jest później dokonywać w niej zmian. Z tego względu, zanim zaczniesz oglądać w salonach przykładowe aranżacje, dokładnie przemyśl, co gdzie ma się znajdować. Pamiętaj także o przygotowaniu pomiarów pomieszczenia – każdy centymetr jest ważny! Dobrze urządzona kuchnia musi być jak najbardziej funkcjonalna i bez problemu pomieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Drugą kwestią jest ułożenie mebli i sprzętów w taki sposób, aby zapewniały one jak najlepszą ergonomię pracy w kuchni. Mówi się o tak zwanej złotej zasadzie projektowania, czyli właściwego rozmieszczenia między sobą lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej. Ważny jest także podział kuchni na strefy, czyli np. oddzielenie części z jedzeniem od miejsca, w którym przygotowuje się posiłki. Do fundamentalnych kwestii należy także określenie budżetu, który jesteś w stanie przeznaczyć na wyposażenie kuchni, przy czym pamiętaj o rezerwie na tak zwane koszty dodatkowe, które zawsze mogą wystąpić. I na koniec przemyśl to, z jakich materiałów mają zostać wykonane meble do kuchni. I tak do najtańszych materiałów należą m.in. blaty kuchenne laminowane, a do najdroższych blaty ze spieków kwarcowych i kamieni egzotycznych. Bez względu jednak na zasobność naszych portfeli, podstawą zadowolenia są estetycznie wykonane oraz pasujące do całości wystroju pomieszczenia meble, które będą odporne na wilgoć i temperatury.

Powrót