Salon, kuchnia, łazienka – jak dopasować lampę do pomieszczenia?

21.10.2020

Jak ważne jest dobre oświetlenie wnętrz, przekonujemy się zazwyczaj jesienią lub zimą. Brak światła dziennego, zachmurzone niebo i wcześnie zapadająca noc sprawiają, że częściej i dłużej korzystamy z oświetlenia wewnętrznego.

Odpowiednie oświetlenie we wnętrzu to nie tylko wybór lamp wiszących, kinkietów czy plafonów. Bardzo ważne jest dopasowanie ich do aranżacji, jaka masz w domu i do stylu wnętrza, ale przede wszystkim ważny jest też plan sporządzony przed rozpoczęciem prac remontowych.

Pomieszczenia - Merkury Market

Podział oświetlenia ze względu na rodzaj pomieszczenia

Oświetlenie zwykle planujemy na wczesnym etapie budowy domu, albo dziedziczymy po poprzednich właścicielach. Można poprawić lokalizację lamp i gniazdek elektrycznych, ale wymaga to pracy. Największy wpływ mamy na wybór odpowiednich lamp. Nieprzemyślana decyzja narazi nas na problemy podczas korzystania z oświetlenia. Dotyczy to szczególnie pomieszczeń, gdzie pojawia się para wodna, zmiany temperatury i wilgotności. Nie każdy model oświetlenia sprawdzi się w trudniejszych warunkach i nie chodzi jedynie o samą lampę, ale również o żarówki. Przeznaczone do kuchni lub łazienki powinny mieć odpowiednią szczelność i odporność. Aby ułatwić klientom podjęcie decyzji i pomóc w dopasowaniu rodzaju lampy do potrzeb i specyfiki miejsca użytkowania, pogrupowaliśmy oświetleni, biorąc pod uwagę funkcje pomieszczenia:

Podział pozwoli na sprawne odnalezienie poszukiwanej opcji oświetlenia i powoduje, że wybieramy już z właściwych rodzajów lamp. Zyskujemy także pewność, że produkt sprawdzi się w danym miejscu, bo jest dostosowany do warunków panujących w kuchni, łazience lub pokoju dziecinnym.

 

Podział lamp ze względu na styl

Innym kryterium, wyznaczającym wybór oświetlenia jest styl, w którym urządzamy wnętrze oraz jego metraż. Idealna lampa powinna być nie tylko ładna i stylowa, ale również odpowiednio duża,

W tej kategorii pogrupowaliśmy produkty, kierując się wzorem lampy i rodzajem aranżacji, do której będzie pasowała wizualnie. Znalazły się tu:

 

Propozycje w oczywisty sposób nie obejmują wszystkich możliwych stylów, spotykanych w projektowaniu wnętrz, lecz należy potraktować je jako drogowskaz, podpowiadający kierunek poszukiwań.

Każde wnętrze ma swoją specyfikę i wymaga zastosowania indywidualnych rozwiązań oświetleniowych. Na pewno jedna lampa nie wystarczy, aby funkcjonalnie rozjaśnić przestrzeń. Prawidłowe oświetlenie powinno być rozbudowane i warstwowe oraz składać się z trzech rodzajów: głównego, zadaniowego i dekoracyjnego, w różnych konfiguracjach.

Ozncza to, że w pomieszczeniu bez względu na jego funkcję powinny znależć się nie tylko lampy wiszące, lampy sufitowe, plafony, żyrandole czy kinkiety, ale również lampy podłogowe, spoty i reflektorki — oświetlające część wnętrza oraz lampy stołowe i biurkowe – do pracy. Nie można pomijać oświetlenia meblowego albo oświetlenia dekoracyjnego, które często decydują o klimacie i stylu salonu, kuchni lub sypialni.

Powrót