Panele podłogowe – wybierz rozwiązanie idealne dla Ciebie

14.07.2023

Panele podłogowe to popularne i praktyczne rozwiązanie, które mają ogromną popularność w aranżacji wnętrz. Stanowią one doskonałą alternatywę dla tradycyjnych podłóg drewnianych, wykładzin czy kafelków. Dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji i różnorodnym wzorom panele podłogowe umożliwiają łatwe i szybkie stworzenie estetycznej i trwałej podłogi w dowolnym pomieszczeniu.

Panele podłogowe składają się z kilku warstw, które razem tworzą wyjątkowo stabilną i wytrzymałą powierzchnię. Głównym materiałem używanym do produkcji paneli podłogowych jest drewno, które nadaje im naturalny i ciepły wygląd. Dostępne są również panele podłogowe wykonane z laminatu, winylu czy bambusa, które oferują różne właściwości i walory estetyczne.

 

panele podłogowe

 


W tym artykule:

1. Podłogi z naturalnego drewna

2. Panele laminowane na podłogi

3. Panele winylowe LVT



 

Podłogi z naturalnego drewna

Podłogi drewniane jest to produkt w 100% wykonany z naturalnego drewna. Najczęściej spotykaną odmianą paneli drewnianych jest oczywiście deska trójwarstwowa typu Barlinek, która łączy zalety naturalnego drewna z prostotą montażu paneli laminowanych bez konieczności klejenia paneli do podłoża. Deski Barlinek są zbudowane z 2 warstw nośnych ułożonych poprzecznie, wykonanych z miękkiego drewna iglastego i wierzchniej warstwy użytkowej z drewna szlachetnego zwykle o grubości około 3 mm wykończonego lakierem lub olejem. Dzięki swojej stabilnej budowie deski trójwarstwowe dostępne są w długościach nawet do 220 cm i szerokości około 20 cm.

Kolejną grupą paneli drewnianych są deski dwuwarstwowe, które podobnie jak i deska Barlinecka doskonale sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym dzięki swojej stabilnej warstwowej konstrukcji eliminującej naprężenia drewna związane ze zmianami wilgotności i temperatury w pomieszczeniach. W odróżnieniu od paneli trójwarstwowych deski dwuwarstwowe zwykle posiadają grubszą wierzchnią warstwę użytkową wykonaną ze szlachetnego drewna od 3,5 do 6 mm oraz twardą warstwę nośną wykonaną z drewna liściastego dębu albo buku lub sklejki liściastej. Dzięki temu łączą stabilność deski trójwarstwowej z wytrzymałością i większą możliwością renowacji zbliżoną do deski litej. Panele dwuwarstwowe posiadają tradycyjny zamek typu pióro-wpust i montowane są do podłoża przy użyciu kleju.

 

panele na podłogi

 

Panele laminowane na podłogi

Panele laminowane jest to produkt drewnopochodny składający się w około 80% z drewna, pozostałymi składnikami są komponenty sztucznego pochodzenia. Zbudowane są na bazie płyty bazowej HDF, którą z góry pokrywa drukowany film dekoracyjny oraz warstwa zabezpieczająca przed zużyciem. Od spodu płyta bazowa pokryta jest warstwą przeciwprężną zapobiegającą odkształceniom. Struktura podłogi jest odciskiem metalowej matrycy na powierzchni z żywicy melaminowej.

Panele laminowane swoją ogromną popularność zyskały dzięki łatwości i szybkości montażu, dużej wytrzymałości na ścieranie i uszkodzenia oraz relatywnie niskiej cenie w porównaniu z panelami drewnianymi. Panele laminowane wykonywane są w grubościach od 6 mm nawet do 14 mm. Aby długo móc się cieszyć piękną podłogą laminowaną, najważniejsze jest dostosowanie klasy ścieralności do miejsca przeznaczenia, ponieważ ze względu na swoją budowę ich późniejsza renowacja nie jest możliwa.

Panele są klasyfikowane podczas testów Tabera i o ich oznaczeniu decyduje ilość obrotów specjalnej tarczy, po których widoczne są trwałe uszkodzenia w wierzchniej warstwie użytkowej tzw. laminacie. Spośród popularnych wzorów najmniej odporne są panele klasy AC3/31 o wytrzymałości min. 2000 obrotów i zalecane są do pomieszczeń o średnim natężeniu ruchu np. sypialnia, pokój gościnny. Trwalsze są panele klasy AC4/32 o wytrzymałości min. 4000 obrotów i zalecane do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu np. jadalnia, kuchnia, salon, pokój dziecięcy. Najbardziej odporne są panele podłogowe laminowane klasy AC5/33 o wytrzymałości powyżej 6000 obrotów i zalecane do pomieszczeń o najwyższym natężeniu ruchu takich jak np. korytarz.

Ważnym aspektem przemawiającym za zakupem paneli laminowanych jest również możliwość układania na ogrzewaniu podłogowym. Do takich rozwiązań zaleca się panele grubości 8 i 10 mm przy zastosowaniu profesjonalnego podkładu pod panele i zachowaniu wszelkich szczegółowych zaleceń producentów prawidłowego użytkowania, w szczególności nieprzekraczania maksymalnej dopuszczalnej temperatury grzewczej posadzki.

 

deski podłogowe

 

Panele winylowe LVT

Panele winylowe LVT jest to najnowsza generacja paneli podłogowych wykonanych z polichlorku winylu pokrytego dekoracyjnym filmem imitujący dowolny wzór drewna czy kamienia i zabezpieczony wierzchnią warstwą ścieralną. Największą zaletą LVT jest odporność na wilgoć, dzięki czemu można je stosować w każdym pomieszczeniu naszego domu, nawet w kuchni czy łazience. Stanowią doskonałą alternatywę dla płytek ceramicznych, a przy tym są ciepłe w dotyku, doskonale sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym i dzięki łączeniom na popularny zamek typu „click” są łatwe i szybkie w montażu.

W przypadku wyboru paneli winylowych należy zwrócić uwagę na grubość warstwy ścieralnej. Do użytku domowego wystarczy już 0,2 mm, w pomieszczeniach o większym natężeniu ruchu warto wybrać podłogę z warstwą ścieralną 0,3 mm, dzięki której podłoga będzie bardziej odporna na uszkodzenia i przez długie lata będzie cieszyła nas swoim wyglądem.

 


 

Zainspiruj się!

 

Drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe

Układanie płytek podłogowych drewnopodobnych - jak to zrobić?

Panele podłogowe - klasa ścieralności i użyteczności

Powrót