Panele Podłogowe – wybierz rozwiązanie idealne dla Ciebie

10.08.2018

Panele Drewniane

Panele drewniane jest to produkt w 100% wykonany z naturalnego drewna dlatego często określane są jako deski warstwowe. Najczęściej spotykaną odmianą paneli drewnianych jest oczywiście deska trójwarstwowa typu Barlinek która łączy zalety naturalnego drewna z prostotą montażu paneli laminowanych bez konieczności klejenia paneli do podłoża. Deski są zbudowane z 2 warstw nośnych ułożonych poprzecznie wykonanych z miękkiego drewna iglastego i wierzchniej warstwy użytkowej z drewna szlachetnego zwykle o grubości około 3 mm wykończonego lakierem lub olejem. Dzięki swojej stabilnej budowie deski trójwarstwowe dostępne są w długościach nawet do 220 cm i szerokości około 20 cm.

Kolejną grupą paneli drewnianych są deski dwuwarstwowe które podobnie jak i deska Barlinecka doskonale sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym dzięki swojej stabilnej warstwowej konstrukcji eliminującej naprężenia drewna związane ze zmianami wilgotności i temperatury w pomieszczeniach. W odróżnieniu od paneli trójwarstwowych deski dwuwarstwowe zwykle posiadają grubszą wierzchnią warstwę użytkową wykonaną ze szlachetnego drewna od 3,5 do 6 mm oraz twardą warstwę nośną wykonaną z drewna liściastego dębu albo buku lub sklejki liściastej. Dzięki temu łączą stabilność deski trójwarstwowej z wytrzymałością i większą możliwością renowacji zbliżoną do deski litej. Panele dwuwarstwowe posiadają tradycyjny zamek typu pióro wpust i montowane są do podłoża przy użyciu kleju.

 

Panele Laminowane

Panele laminowane jest to produkt drewnopochodny składający się w około 80% z drewna, pozostałymi składnikami są komponenty sztucznego pochodzenia. Zbudowane są na bazie płyty bazowej HDF, którą z góry pokryw drukowany film dekoracyjny oraz warstwa zabezpieczającą przed zużyciem, tzw. Overlay. Od spodu płyta bazowa pokryta jest warstwą przeciwprężną zapobiegającą odkształceniom. Struktura podłogi jest odciskiem metalowej matrycy na powierzchni z żywicy melaminowej. Panele laminowane swoją ogromną popularność zyskały dzięki łatwości i szybkości montażu, dużej wytrzymałości na ścieranie i uszkodzenia oraz relatywnie niskiej cenie w porównaniu z panelami drewnianymi. Panele laminowane wykonywane są w grubościach od 6 mm nawet do 14 mm. Aby długo móc się cieszyć piękną podłogą laminowaną, najważniejsze jest dostosowanie klasy ścieralności do miejsca przeznaczenia, ponieważ ze względu na swoją budowę ich późniejsza renowacja nie jest możliwa. Panele są klasyfikowane podczas testów Tabera i o ich oznaczeniu decyduje ilość obrotów specjalnej tarczy po których widoczne są trwałe uszkodzenia w wierzchniej warstwie użytkowej tzw. laminacie. Spośród popularnych wzorów najmniej odporne są panele klasy AC3/31 o wytrzymałości min. 2000 obrotów i zalecane są do pomieszczeń o średnim natężeniu ruchu np. sypialnia, pokój gościnny. Bardziej trwałe są panele klasy AC4/32 o wytrzymałości min.4000 obrotów i zalecane do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu np. jadalnia, kuchnia, salon, pokój dziecięcy. Najbardziej odporne są panele podłogowe klasy AC5/33 o wytrzymałości powyżej 6000 obrotów i zalecane do pomieszczeń o najwyższym natężeniu ruchu takich jak np. korytarz.

Ważnym aspektem przemawiającym za zakupem paneli laminowanych jest również możliwość układania na ogrzewaniu podłogowym, do takich rozwiązań zaleca się panele grubości 8 i 10 mm przy zastosowaniu profesjonalnego podkładu pod panele np. Cezar Thermo Max+ i zachowaniu wszelkich szczegółowych zaleceń producentów odnośnie prawidłowego użytkowania, w szczególności nie przekraczania maksymalnej dopuszczalnej temperatury grzewczej posadzki.

 

Panele Winylowe LVT

Panele winylowe LVT jest to najnowsza generacja paneli podłogowych wykonanych z polichlorku winylu pokrytego dekoracyjnym filmem imitujący dowolny wzór drewna czy kamienia i zabezpieczony wierzchnią warstwą ścieralną. Największą zaletą LVT jest odporność na wilgoć dzięki czemu można je stosować w każdym pomieszczeniu naszego domu, nawet w kuchni czy łazience. Stanowią doskonałą alternatywę dla płytek ceramicznych a przy tym są ciepłe w dotyku, doskonale sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym i dzięki łączeniom na popularny zamek typu „click” są łatwe i szybkie w montażu.

W przypadku wyboru paneli winylowych należy zwrócić uwagę na grubość warstwy ścieralnej. Do użytku domowego wystarczy już 0,2 mm , w pomieszczeniach o większym natężeniu ruchu warto wybrać podłogę z warstwą ścieralną 0,3 mm dzięki której podłoga będzie bardziej odporna na uszkodzenia i przez długie lata będzie cieszyła nas swoim wyglądem .

 

 

 

Powrót